Erdoğan'dan Özbek'e dava

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla emekli Tümgeneral Osman Özbek aleyhine 10 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Özbek'in 6 Mart 2007 tarihinde Ulusal Kanal'da yayınlanan ''Ufuk Ötesi'' adlı televizyon
programına katıldığı ve ''Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde, şeref, haysiyet ve onuruna yönelik iftiralarda ve fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu'' iddia edildi.

Dilekçede, Özbek'in, ''Sayın Başbakan kalkıyor böbürleniyor diyor ki; 'Ben
Güneydoğu'dan oy aldım' sen Güneydoğu'dan ırkçılık yaparak oy alıyorsun, etnik bölücülük yaparak oy alıyorsun'' şeklindeki ifadelerine de verildi.Özbek'in, Başbakan Erdoğan'ı, ''ırkçılık ve etnik bölücülük'' yapmakla itham ettiği savunulan dava dilekçesinde, dava konusu suçlamaların hukuk düzeninin kabul etmeyeceği derecede ağır olduğu ileri sürüldü.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin, ''kişilik haklarının gerçek olmayan onur
kırıcı bir haber yoluyla ihlali, her zaman için hukuka aykırıdır'' şeklindeki
içtihadına da yer verilen dilekçede, Osman Özbek'in sözlerinin televizyon yayını ile geniş kitlelere ulaştığı ve zararı artırdığı savunuldu.

Dava dilekçesinde, Özbek'in konuşmasından dolayı manevi tazminata hükmedilmesinin şartlarının oluştuğu ifade edilerek, emekli Tümgeneral Osman Özbek'ten yasal faiziyle birlikte 10 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious