Erdoğan'dan Papa'ya jest

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Papa 16. Benedict Ankara'ya geldi. Papa, uçaktan inişinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Papa ile Erdoğan VİP salonunda yaptıkları görüşmenin baş kısmı başına açık olarak gerçekleştirildi. Görüşmede, Başbakan Erdoğan Papa'ya medeniyetler ittifakı ile ilgili Türkiye'nin çalışmaları olduğunu söyledi.

Papa 16. Benedict'i taşıyan İtalya Hava Yolları'na ait özel uçak ile saat 13.00'de Ankara Esenboğa Havaalanı'na indi. En üst seviyede güvenlik önleminin alındığı havaalanında Papa'yı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Antonio Luicibello karşıladı.

Papa 16. Benedict ile NATO zirvesi için Letonya'nın Başkenti Riga'ya gidecek olan Başbakan Erdoğan bir süre basın mensuplarına görüntü verdikten sonra VİP salonuna geçti. Erdoğan ile Papa VIP'te 20 dakikalık bir görüşme yaptılar. Görüşme sonrasında Başbakan Erdoğan ile Papa 16. Benedict, VIP'ın çıkış kapısında basın mensuplarına birlikte görüntü verdiler. Papa 16. Benedict Esenboğa Havalimanı'ndan ayrılırken basın mensuplarına el salladı.

MEDENİYETLERARASI İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Başbakan Erdoğan görüşmede, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın başkanlığında İspanya ile birlikte İstanbul'da düzenledikleri Medeniyetler İttifakı Toplantısı'nı Papa'ya hatırlatarak dinlerarası diyalog mesajı verdi.

Erdoğan, "Sizi ve heyetinizi Türkiye'de görmekten mutluluk duyuyorum. NATO zirvesine katılmak için Letonya'ya iki günlük bir ziyarette bulunacağım. Ziyaretinizin dinlerarası diyalogun gerçekleştiği bu döneme rastlaması önemli." dedi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Papa'nın gelişi öncesinde Esenboğa Havalimanı girişinde önce otomobillerin altları ve içlerinde arama yapıldı. Havaalanına girmesine izin verilen araçlar, yaklaşık 500 metre ileride oluşturulan ikinci bir arama noktasında yeniden kontrol edildi. Kontroller akreditasyon kartı bulunmayanlar alana alınmadı.

Apronda özel harekat timleri görev alırken, havadan bir helikopter de güvenlik uçuşu yaptı. Bu arada, Papa'nın gelişini izlemek üzere havaalanına gelen gazetecilerin kamera ve diğer cihazları, ''Tara'' adında polis köpeğine koklatılarak, kontrol edildi.

VİP'in giriş ve çıkışlarında yoğun güvenlik önlemleri alınırken, devlet başkanlarının geldiği VİP'nin önünde bulunan Türk bayrağının yanına Vatikan bayrağı çekildi. VİP'in önünde bulunan ağaçlardan düşen yapraklar da temizlik görevlileri tarafından temizlendi.

ÇOK SAYIDA BASIN MENSUBU İZLEDİ

Papa'nın Türkiye'yi gelişini izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı mensubu sabah saatlerinde Esenboğa Havalimanı'nı VIP önüne geldiler.

Sadece TRT ve AA'nın VIP'e alınırken diğer medya mensupları kendilerine ayrılan bölümde gelişmeleri takip ettiler.

ERDOĞAN BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Erdoğan, Papa 16. Benedict'i uçaktan inişinde karşılayarak bir ilk gerçekleştirdi.

Yurtdışından gelen devlet başkanları ve başbakanlar Esenboğa Havalimanı'nda bir bakan tarafından karşılanıyor ve resmi karşılama ise Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'nda yapılıyor. Türkiye'yi ziyaret eden ABD Başkanı Bush ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Esenboğa Havalimanı'nda bakan tarafından karşılanmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious