Erdoğan'dan PKK'ya karşı önlem için ABD'ye 1 gün süre

Erdoğan'dan PKK'ya karşı önlem için ABD'ye 1 gün süre.9234
  • Giriş : 04.11.2007 / 13:49:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:42:35

NYT: Başbakan Tayyip Erdoğan PKK’ya karşı önlem alınması için Pazartesi gününe kadar süre verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NYT: “ERDOĞAN, ABD'YE PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR SÜRE VERDİ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın PKK'ya karşı önlem alınması için Pazartesi gününe kadar süre verdiği öne sürüldü. New York Times gazetesi, “Sayın Erdoğan, Beyaz Saray'da Başkan Bush ile görüşmesi öngörüldüğü Pazartesi gününü Amerika ve Irak'ın harekete geçmesi için fiili bir son tarih olarak belirledi” diye yazdı.

New York Times, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı George W. Bush arasında yarın Beyaz Saray'da yapılacak “kritik” görüşme öncesi yayınladığı haberde Erdoğan, ABD ve Irak'a PKK'ya karşı harekete geçmeleri için Pazartesi gününe kadar süre verdiğini öne sürdü.

Türk yetkililerinin, Irak ve ABD'nin PKK'yı frenlemek için hızlı bir biçimde harekete geçmemesi halinde Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon emrini vermekten başka çare olmadığı kararını vereceğini belirten gazete şu değerlendirmesini yaptı:
“Sayın Erdoğan, Beyaz Saray'da Başkan Bush ile görüşmesi öngörüldüğü Pazartesi günü Amerika ve Irak'ın harekete geçmesi için fiili bir son tarih olarak belirledi. Türk askerleri de Irak'ta herhangi bir operasyon yapmadan önce Sayın Erdoğan'ın donüşünü beklemeye razı olduğunu söylemişlerdi.”

“KAPATILAN BÜROLARDAKİ HİÇ BİR ŞEY DOKUNMAYACAK”

Türkiye'nin ABD ve Irak yetkilileri ile yapılan iki günlük toplantılardan “yeni önerilerin çıkmadığı”nı söylediğini belirten gazete, Cumartesi günü Kuzey Irak'taki Kürt Yönetiminin Erbil ve Süleymaniye'de, PKK'nın oluşumu “Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi”nin bürolarını kapattığına dikkat çekti.

Ancak gazete, partinin üst düzey bir yetkilisinin, bürodakilerden “evlerine gitmeleri” istendiğini ancak kenti terk etmelerinin talep edilmediğini, gözaltına alınmadıklarını ve kendilerine bürodaki bilgisayarlar ve diğer ekipmanın kaldırılmayacağının bildirildiğini söylediğini yazdı.

Buna karşın aynı yetkilinin partinin bir liderinin Dohuk'ta göz altına alındığını anlattığını kaydeden gazete, Süleymaniye'deki baskın sırasında NYT gazetecisi ve foto muhabirinin kısa bir süre için gözaltına alındığını da yazdı.

“BASKIN GERÇEKLEŞTİRENLER ÇOK GERGİN”

NYT, söz konusu baskın gerçekleştiren güçlerin çok gergin gibi gözüktüğünü belirtirken de güçlerin bir subayının “Bunu Türkiye'nin bizim üzerindeki baskılarının nedeniyle yapıyoruz” dediğini aktardı.

Ancak bu baskınlar için bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin “tiyatro” dediğini de yazan gazete, yetkili “Bunları ikincil adımlar olarak görüyoruz. Sorunu çözmeye yeterli bir şey değil” sözlerine de yansıttı.

NYT'ye göre, aynı yetkili, Istanbul'daki toplantıya katılan Irak heyetinin “yeni önlemler havası vermeye çalıştığını ancak hiç yeni bir şey öneremediğini” söyledi.

PKK bürolarına yapılan baskıların etkinliğine ilişkin kuşkularını dile getiren NYT, bu çerçevede 2006 yılında kapatılan Erbil'deki büronun iki ay sonra yeniden açıldığına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious