Erdoğan'dan rejim yanıtı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Başbakan, 'Rejim tehdit altında' diyen Cumhurbaşkanı Sezer'e yanıt verdi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ne oluyor da, rejim tehlikede? Rejimin tehdit altında olduğu bir ülkede yabancı sermaye gelip de yatırım yapar mı?

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "rejim tehdit altında" sözlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yanıt geldi. Sezer'in yaklaşımını isabetsiz bulduğunu söyleyen Erdoğan, "Ne oluyor da, rejim tehlikede? Rejimin tehdit altında olduğu bir ülkede yabancı sermaye gelip de yatırım yapar mı, ekonomi iyi gider mi?" dedi.

Hannover Sanayi Fuarı'na katılmak için dün akşam Almanya'ya giden Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda soruları yanıtladı. Erdoğan, Sezer'in konuşmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı'mızın bu tespitlerini, vatandaşlarımız kahir ekseriyetiyle paylaşmıyor. Şu anda Türkiye, en sağlıklı dönemini yaşıyor. Siyasi noktada istikrarsızlığın olduğu bir ülkede, demokrasinin tehdit altında olduğu bir ülkede ekonominin gelişme kaydetmesi mümkün olur mu? Ekonomi, demokrasi ile şu anda atbaşıdır. Demokrasinin sağlıklı olmadığı bir toplumda ekonominin böyle bir ivme kazanması mümkün değildir. Bu, Cumhurbaşkanı'mızın tespiti olarak kayda geçecektir."

ADD'nin Ankara'da dün düzenlediği "Cumhuriyet Mitingi"ni de değerlendiren Erdoğan, "Bir sivil toplum örgütü, demokratik hakkını kullanmıştır" dedi.
Erdoğan, Alman Der Spigel dergisine verdiği röportajda, Cumhurbaşkanlığı adaylığını 18 Nisan'da açıklayacağına ilişkin sözlerinin yer aldığının hatırlatılması üzerine de, "Bu bir çeviri hatası olabilir" yanıtını verdi.

Der Spiegel'e ne demişti?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili kararını 18 Nisan'da açıklayacağını söyledi. Erdoğan daha önce, "Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamak için son ana kadar bekleyecek misiniz?" diye soran gazetecilere, "Evet bekleyeceksiniz. 25 Nisan saat 24.00'e kadar süre var" demişti.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağının sorulması üzerine, "Henüz karar vermedim. Partim, milletvekilleri ve hükümet dışı kuruluşlara da bu konuda danışıyorum. Hannover Fuarı'ndan döndüğümde 18 Nisan'da parti yönetimiyle bir araya geleceğim. O zaman kararımı açıklayacağım." dedi. Erdoğan aday olmadığı takdirde, mutlaka AKP'den birinin cumhurbaşkanı olacağına inandığını kaydetti.

Eşinin türban takmasının bir sorun olup olmayacağının sorulması üzerine Erdoğan, "Hayır, türbanın bir engel olduğunu düşünmüyorum" diye yanıt verdi.

Erdoğan, Türkiye'de türban konusunun bazı sorunlara neden olduğunun hatırlatılması üzerine, "Birçok kadın bu konuda haksızlığa uğradı, benim eşim de" diye konuştu. Erdoğan, seçmenlerine türban yasağını gevşetme vaadinde bulunup bulunmadığı şeklindeki bir soruyu şöyle yanıtladı: "Hayır. Benim için bu bir özgürlük meselesi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious