Erdoğan'dan Rumlar'a gözdağı!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rumlar'a limanların ve havalimanlarının açılabileceğini, ancak bunun tek koşulunun KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Girişimi toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriges Zapatero ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı. Erdoğan ve Zapatero gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından her iki ülkenin basın mensuplarının karşısına geçti. İki ülke başbakanı başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin gelişmesine yönelik ''Strateji Belgesi''ni imzaladı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine verdikleri önemden bahsetti. İspanya'nın AB üyeliği konusunda Türkiye'ye yönelik yapıcı politikalarının Kıbrıs konusunda da devamını Zapatero'dan istediklerini anlatan Erdoğan, bu konuda İspanya'dan gelen bir gazetecinin sorusunu da yanıtladı. Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine limanlarını açıp açmayacağı ile ilgili İspanyol gazetecinin sorusuna şu yanıtı verdi: ''Güney Kıbrıs Rum yönetimi gemilerinin Türk limanlarını kullanamayışının sıkıntı olması noktasında, her şeyden önce, AB sürecinde birçok sıkıntılar şüphesiz ki yaşanacaktır. Bizden önce AB'ye üye olmuş ülkeler aynen bu sıkıntıları yaşadı. Bunları biliyoruz. Bize düşen, AB müktesebatıyla ilgili yapmamız gerekenlerdir. Henüz şu anda Kopenhag Siyasi Kriterleri çerçevesinde olanları yerine getirdik. Artık Maastricht Kriterleri dönemine girdik. Bu arada önümüzde bir tarama süreci var. Bu sürece yönelik olarak bizden istenen neyse bunlar da yapıldı. Şimdi artık müzakereler başladı. Müzakerelerden bir tanesi açıldı ve kapatıldı. Şu anda 4 fasıl müzakere edilmeye hazır durumda. Süreç böyle devam ediyor. Bunu siyasi ilkelerle veya siyasi anlayışla ilintili hale getirmek şüphesiz ki şık bir duruş değildir. Bunu Güney Kıbrıs Rum yönetimine ait gemilerin Türk limanlarına yanaşıp yanaşmamasıyla ilintili hale getirmek şık bir duruş değildir.''

Türkiye ve KKTC'nin çözüme yönelik olumlu adımlarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu konuda aklı selim davrandıklarını söyledi. Bundan sonraki züreçte de aynı şekilde davranılacağını belirten Erdoğan net tavrını şu cümlelerle özetledi: "Bizim bir isteğimiz var, o da şudur; KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kalksın, biz limanları da açarız, havaalanlarını da açarız.''


ZAPATERO'DAN AB ÜYELİĞİ YOLUNDA TÜRKİYE'YE TAM DESTEK


İspanya Başbakanı Zapatero da hem konuşmasında hem de sorulara verdiği yanıtlarda Türkiye'nin AB üyeliği yönündeki desteğini ortaya koydu. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye şimdiye kadar verdiği desteği tekrarlayan Zapatero, "Ümid ederim ki Türkiye'nin AB'ye üye olmasında mani olan farklılıklar en yakın zamanda bir çözüme ulaşırlar. Türkiye'nin uluslararası platformda çok önemli bir rolü vardır. İnanıyorum ki AB'ye üye olduğu zaman da çok önemli bir role sahip olacaktır." dedi.

Aralık ayında gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi'nde İspanya'nın Türkiye ile ilgili tavrının ne olacağı yönünde gelen bir soruyu yanıtlayan Zapatero, "Aralık ayında tren kazası istemiyoruz. Müzakerelerin devam etmesini istiyoruz. Türkiye'ye tam destek vereceğimizi söylemeliyim. Üyelik için çaba sarfeden bir ülkenin üye olmaması için neden yok. İspanya Türkiye'nin AB'ye girmesini istiyor." şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious