Erdoğan'dan Rusya'ya mesaj

Erdoğan'dan Rusya'ya mesaj.28036
  • Giriş : 24.11.2008 / 12:12:00

Başbakan Erdoğan, Rusya'dan tankerlerle Karadeniz'i aşarak gelen petrolün boru hattı ile taşınmasının, taşıma süresini 39 günden 16 güne düşüreceğini ifade ederek, Rusya'ya mesaj yolladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, ''Bunun navlun fiyatında meydana getirdiği olumlu tesiri her halde kimse, hiçbir uyanık yönetim, iktidar elinin tersiyle itmez'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Hindistan'daki muadili Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI) tarafından Chancery Pavilion Hotel'de, onuruna verilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, 8 yıl sonra Türkiye'den başbakan düzeyinde Hindistan'a yaptığı resmi ziyaretin önemine dikkati çekti.

Erdoğan, Hindistan ziyaretinin geç kalmış olsa da çok verimli geçtiğini ve yeni bir dönemin başlamasına vesile olacağını söyledi. Türkiye ile Hindistan'ın aslında birbirlerine uzak ülkeler olmadıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, her iki ülkenin halklarının, kültürlerinin, geleneklerinin birbirine yakın olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Hindistan arasında herhangi bir siyasi sorun bulunmadığına da işaret ederek, her iki ülkenin önünde çok geniş iş birliği alanları bulunduğunu vurguladı. Erdoğan, şu anda iki ülke arasındaki 3 milyar dolar düzeyindeki ticaret hacminin, 2010 yılı sonu itibarıyla 6 milyar dolara ulaşması gerektiğini söyledi.

Serbest Ticaret Anlaşması'nın gerçekleşmesinin önemine değinen Erdoğan, iş adamlarına da seslenerek, ''İki dost ülkenin ihtiyaçlarını, yeteneklerini en iyi sizler biliyorsunuz. Sizlerin temasları her iki taraf için de önemlidir'' dedi.

Erdoğan, hükümetler olarak her türlü desteği sağlamaya ve tüm engelleri kaldırmaya kararlı olduklarını belirterek, Türkiye'de 60 Hint firmasının yatırım yapmasının anlamlı olduğunu kaydetti. Hindistan'da enerji, kara yolları, demir yolları, havalimanları, tarımsal sulama ve içme suyu alt yapı projelerine gelecek dönem için 500 milyar dolar tahsis edildiğini belirten Erdoğan, ''Kendilerinden bizzat dinlediğimiz bu'' dedi.

-CEYHAN-KIZILDENİZ PETROL BORU HATTI PROJESİ-

Türkiye ve Hindistan enerji bakanlarının görüşmeler yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Enerji konusunda bakanlarımız görüşmeler yapıyor ve şu anda önemli bir adımın atılacağı inancındayım. Daha önce tankerlerle ta Rusya'dan Karadeniz'i aşarak petrolün geldiğini düşünün, bir de boru hattıyla geldiğini düşünün. Bu, petrol taşıma süresini 39 günden 16 güne düşürecektir. Tabii bunun navlun fiyatında meydana getirdiği olumlu tesiri herhalde kimse, hiçbir uyanık yönetim, iktidar elinin tersiyle itmez, buna yatırımı yapar. Bu adımlar atılacaktır.

Arz güvenliği noktasında da bu önem arz ediyor. Bu adımları atmanın gayretlerini inşallah önümüzdeki haftalarda Türkiye, İsrail ve Hindistan enerji bakanları bir araya gelmek suretiyle gerçekleştirecek.''

Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında yaptıkları projelere de değinen Başbakan Erdoğan, ''İnanıyorum ki Hindistan'ın altyapı yatırımlarında Türk firmaları büyük rol oynayacaktır. Bu seyahatimizde yanımızda dünyaca ünlü birçok müteahhitlik firması temsilcisi var ve gerekli görüşmeler bu arada yapılmış oldu'' diye konuştu.

Karnataka Eyalet Başbakanı Shri Yeddyurappa da Başbakan Erdoğan'ı kastederek, çok önemli bir liderin kendileriyle birlikte olduğunu belirtti. Yeddyurappa, ''Siyasi ve ekonomik çevreyi çok iyi bilen, çok önemli bir misafiri ağırlıyoruz'' dedi.

Yeddyurappa, küresel krizi aşmak için dost ülkelerin birbirlerinden öğrenmeleri gereken çok şey bulunduğunu ve birlikte hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. Eyaletlerinin, yazılım alanında 9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirten Yeddyurappa, 2010 yılında bu rakamın 20 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türk iş dünyasının önünü açtığı ve destek verdiği için Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar 110 milyar dolarlık proje gerçekleştirdiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Hindistan'ın altyapı projelerine talip olduklarını da kaydetti.

Hindistan'dan yılda 10 milyon turistin yurt dışına çıktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunların ancak 45 bininin Türkiye'ye geldiğini belirterek, turist sayısının artırılması yönünde çağrıda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*