Erdoğan'dan Say'a gönderme: Sanatçı ülkesini terk etmez

Erdoğan'dan Say'a gönderme: Sanatçı ülkesini terk etmez.75399
  • Giriş : 17.12.2007 / 00:38:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 00:13:19

Tayyip Erdoğan, Fazıl Say'a isim vermeden mesaj göndererek "Ülkenin sanatçısı bu ülkeyi terk etmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, partisinin Sosyal İşler Başkanlığı Yaşlılar Koordinasyon Merkezince ikincisi İzmir Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ''Nesiller Buluşuyor'' etkinliğine katıldı.

Etkinlik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel ve AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin açılış konuşmalarının ardından Yeşilyurt Huzurevi ''Yaşlılar Korosu''nun konseri ile başladı. Koroya konserinde, İstanbul milletvekili Osman Yağmurdereli de eşlik etti.

Başbakan Erdoğan, koroyu konserin ardından ayakta alkışladı ve eşi Emine Erdoğan ile sahneye çıkarak tebrik etti.

Erdoğan, koro şefi Aziz Gündüz'e günün anısına plaket ile koro üyelerine birer karanfil verdi. Emine Erdoğan da koronun ''Altın Kızlar'' olarak anılan kadın üyelerine çiçek buketi vererek, teşekkür etti.

Erdoğan, daha sonra yaptığı konuşmada, parti olarak ''Nesiller Buluşuyor'' adıyla düzenlenen etkinliğe toplumsal yapı ve insani hassasiyetler bakımından son derece önem verdiklerini ifade etti.

Nesillerin birbirini anlamasına imkan verecek ortamlara ihtiyaç olduğu düşüncesinden hareketle doğan bu buluşmaların geleneksel olarak devam edeceğini ifade eden Erdoğan, değerlerin az ya da çok erozyona uğradığı bu dönemde bireyleri birbirine daha fazla yakınlaştıracak bu tür etkinliklere ihtiyaç olduğunu söyledi.

-''TÜRK MİLLETİ BİR KUBBENİN TUĞLALARI''-

Erdoğan, Türk milletinin adeta bir kubbenin tuğlaları, bir temelin taşları gibi bir birine dayandıkça daha fazla sağlamlaşan bir yapıya sahip olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

''Millet olarak gücümüzü bu dayanışmadan alıyoruz. Bizim inancımız da kültürümüz de bunu görmek mümkün. Çünkü biz yaradılanı yaradandan dolayı seven bir anlayışın mensuplarıyız. Birbirimizden uzaklaşmamızı besleyecek kuşak çatışmasından ziyade, diyalog ortamı için çalışmalıyız. İş, bilim, sanat camiamızda yıllarca emek veren, iş üreten büyüklerimiz her zaman baş tacımız olmuş, olmaya da devam edeceklerdir. Onların edindiği tecrübelerden, birikimlerden, olgun fikirlerden her zaman azami seviyede yararlanmaya mecburuz. Çünkü bu fikirler paha biçilemeyecek, satın alınamayacak değerdedir. Bu hayat hazinelerini gençlerin çok iyi değerlendirmeleri gerektiğine inanıyorum.''

Başbakan Erdoğan, lise çağlarında okuduğu ''Kültür Değişimleri'' kitabında kültür kavramının ''Ecdattan devralınan maddi ve manevi mirasın tümü'' olarak tanımlandığını belirterek, salondaki gençlere ''İşte bu maddi ve manevi mirasın tümüne sahip çıkmak gençliğin görevidir. Bugün belki eleştirdiğiniz büyüklerin yerinde belki ileride siz olacaksınız. Bugün tasavvurunuz ne kadar gelişmişse, dağarcığınıza ne yüklemişseniz yarın onu gerçekleştireceksiniz'' diye seslendi.

Büyüklerden de öz güvenlerinin zedelenmesine asla izin vermemelerini isteyen Erdoğan, ülke olarak son yıllarda yaşanan sıkıntıların tümünün bugün artık aşılmış olduğunu ve bu başarıda 7'den 70'e her kesin katkısı olduğunu ifade etti.

-''MANEVİ DEĞERLERİMİZİ KAYBETMEYELİM GENÇLER''-

Manevi değerlerin, Türk toplumuna kattığı önemli zenginlikler olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bugün dünyada bir çok toplum sosyal yaralarını çözecek hassasiyetlerini ayakta tutmakta güçlük çekiyor. Bu sorunları parayla çözemezsiniz. İşte bu manevi değerlerimizi kaybetmeyelim gençler. Sizden bunu özellikle rica ediyorum. Biz asırlardır canlılığını yitirmeyen, insani kültürel değerlere sahibiz. Yani millet olarak kökü mazide olan geleceğiz. Birkaç gün sonra manevi değeri çok yüksek Kurban Bayramı kutlayacağız. Bunun ruhunu anlamamız çok çok önemli. Küçükler büyüklerinin elini öpecekler. Ama bunu da değiştirdiler artık bayram günleri tatil günleri olmaya başladı. Biz bayram günlerini tatil günü olarak değil, büyüklerin ellerini öpmeye gittiğimiz günler olarak öğrendik. Mahalle vardı. Mahalle baskısı yok, mahalle dayanışması vardı. Çünkü bizim kültürümüz mahalle baskısını değil, mahalle dayanışmasını getirir. İşte onun için biz o günlerin arayışındayız ve biz sizlere güveniyoruz. İşte sizler onun güzel bir numunesini oluşturuyorsunuz.''

-FAZIL SAY'IN AÇIKLAMALARI-

Erdoğan, bilge sanatçılarla gençleri, nesilleri buluşturan bu toplantının yürekleri daha da zenginleştirmeye vesile olması temennisinde bulundu. Erdoğan, isim vermeden dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın bir Alman dergisine yaptığı açıklamalara ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

''Güçlü bir Türkiye olacağız muhakkak. Bu ülkenin sanatçısı bu ülkeyi terk etmez. Bu ülkenin topraklarında doğan, bu ülkenin topraklarında kalır. Türkiye Cumhuriyeti bugünlere çok zorlu yolculuklardan, yollardan gelerek gelmiştir. Nice nesiller, bu ülkeyi mağrur hale getirmek için büyük zorluklara göğüs germiştir. Gençlerimizde ileriye taşıyacaktır. Ben size inanıyorum gençler.''

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Göksel'in yönetiminde, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Rüveyde Bayraktar, ilahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, sanatçı Mahsun Kırmızıgül ve Tomris Oğuzalp'in konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Turan Arınç, İzmir Milletvekili Taha Aksoy ve İzmir Valisi Cahit Kıraç da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious