Erdoğan'dan selzedeye 7 müjde

  • Giriş : 18.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 15 gün önce sel felaketine uğrayan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi, Batman ve Diyarbakır'ın Çınar İlçesinde incelemelerde blulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


- Kentsel dönüşüm" projesiyle bölge ıslah edilecek ve iskana yasak hale getirilecek

- 1200 konut 8 ay içerisinde yaptırılarak vatandaşa teslim edilecek

- Çiftçilerin kamu bankalarına borçları 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenecek

- Çiftçilerin buğday ve arpa tohumlukları da TİGEM tarafından karşılanacak

- TİGEM tarafından 3 bin 700 küçükbaş hayvan mağdur vatandaşlara dağıtılacak

- Doğrudan destek ödemeleri ile mazot ve gübre ödemeleri öne çekilecek

- Selden zarar gören esnafın vergi ve prim borçları da ertelenecek

Erdoğan, Batman'da 10 can kaybına neden olan sel felaketinin dere yatağından kaynaklandığını, "Kentsel dönüşüm" projesiyle bölgeyi islah edeceklerini ve iskana yasak hale getireceklerini söyledi.

VATANDAŞLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Kızılay'ın oluşturduğu 450 araçtan oluşan Konteynır Kent ile Seyitler Bölgesi'ndeki çadır kenti gezerek, yaklaşık 2 saat vatandaşların sorunlarını dinleyen başbakan Erdoğan, konuşmasında başta çiftçiler olmak üzere selden etkilenenlere müjde verdi. Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yetkilileri tarafından ağır ve orta hasarlı 1200 konutun 8 ay içerisinde TOKİ tarafından yaptırılarak vatandaşa teslim edileceğinin müjdesini verdi.

Erdoğan, TOKİ'nin yaptıracağı çağdaş konutlara Batmanlıların en kısa sürede taşınacağını belirterek, "Biz daha önce depremde de Bingöl'e 7500 konutluk bir yerleşim yeri yaptık. Yeni bir Bingöl kurduk. Bunun aynısını Batman'da da yapacağız" dedi.

Erdoğan önümüzdeki hafta pazartesi günü toplanacak olan Bakanlar Kurulu'nda başta Batman olmak üzere bölgede sel felaketinden etkilenen il ve ilçelerde çiftçilik yapan vatandaşlara da kolaylık getireceklerini söyledi. Erdoğan,"Çiftçilerin ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin, Ziraat Bankası'na, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Tarım Bakanlığı'na olan borçları 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Ayrıca selden zarar gören çiftçilerin buğday ve arpa tohumlukları da TİGEM tarafından karşılanacak ve bu da 21 bin 300 ton tohum olacak. Yine TİGEM tarafından 3 bin 700 küçükbaş hayvan mağdur vatandaşlara dağıtılacak. Ayrıca 2006 yılı hububat primleri, destekleme primlerinin ödemesi de 17 Aralık'ta başlayacak 2007 yılı Nisan ayında ödemeyi planladığımız doğrudan gelir desteği, mazot ve gübre ödemelerini de öne çekiyoruz. 2007 yılı Şubat ayında ödemelere başlayacağız. Bir de vergi ve prim borçlarını da erteliyoruz" diye seslendi.

Erdoğan devletin yanısıra, Deniz Feneri ve Kimse Yok Mu derneklerinin de bölgeye büyük yardımlarda bulunduğunu belirtti. Erdoğan, Batman'da dereyi daha önce ıslah etmelerine rağmen felaketin yaşandığını, Kentsel dönüşüm ile sorunu çözmeye çalışacaklarını ifade etti.

Halkı bağrına bastı

Başbakan Erdoğan kendilerinin emanetçi olduğunu ve bu emaneti yerine getirmek için dara düşen vatandaşların her an yanında olduklarını ifade etti. Felaketin ardından devletin bölgeye yeterli yardımda bulunmadığı yönünde bazı kesimlerin vatandaş arasında propoganda yaptığı yönündeki duyumlar üzerine Erdoğan, "Biz her zaman sizin hizmetinizdeyiz. Biz sizin hizmetkarınız. Biz sizin içinizden geldik. Devletin imkanlarını en adil biçimde dağıtacağız. Vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım sözkonusu değildir. Ancak bunu istismar edenler çıkabilir. Ama bizi iyi bilenler, bilirler. Biz 'yaratılanı yaradandan ötürü severiz'. Herhangi bir bakanım, herhangi bir başkanım devletin hizmetinde herhangi bir ayrım güdemez. Buna hakkı yoktur. 70 milyonu ayırt etmeyiz. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır. Biz zulmün değil, adaletin olduğu yerde oluruz" diye konuştu.

TSK ile Deniz Feneri'ne teşekkür

Başbakan Erdoğan bölgeye sel felaketinin ardından yardımda bulunan devletin resmi organları ile Deniz Feneri gibi sivil toplum örgütlerine teşekkür ederken, özellikle Türk silahlı Kuvvetlerine ayrıca teşekkür etti. Erdoğan 70 yaşında ve 10 kişilik ailesiyle iki evini sel felaketinde kaybeden Ali Okkan isimli vatandaşın,"Biz Osmanlı çocuğuyuz. Hep beraber bu ülkeyi kurduk, şimdi sığınacak bir evimiz dahi kalmadı. Sizden yardım diliyoruz" diyerek Başbakan'ın ellerine sarıldı. Erdoğan bu sırada duygulanarak, Ali Okkan'a sarıldı ve evlerinin yapılacağı sözünü verdi. Erdoğan konteynırlarda yaşayan vatandaşlardan Hanife Çatalkaya'nın kendisine yardım yapılmadığı iddiası üzerine valiliğin sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonunun devreye sokulmasını istedi. Erdoğan eşi olmayan Hanife Çatalkaya'nın duyma özürlü iki çocuğuna sahip çıkılmasını isteyerek, yardım sözü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious