Erdoğan'dan sırça köşk benzetmesi

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi Kıbrıs gibi önemli bir meselede çözümsüzlükten çözüm bekleme ataletine sevk edenlerin, kendi sırça köşklerinde dünya gerçekleriyle yüzleşmekten uzak yaşamayı tercih ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, "Türkiye'yi her meselede olduğu gibi, böyle çok önemli bir dış meselede de çözümsüzlükten çözüm bekleme ataletine sevk edenler, kendi sırça köşklerinde dünya gerçekleriyle yüzleşmekten uzak yaşamayı tercih etmektedir. Onların, dünyaya kör ve sağır kalmak gibi bir lüksleri olabilir ama bizim ülkemizin, milletimizin yok. KKTC halkının ise hiç yok'' diye konuştu.

AK Parti'nin iktidarda olduğu 4 yıl boyunca KKTC'nin çok önemli kazanımlar elde ettiğini, İKÖ toplantısına topluluk veya cemaat değil, devlet olarak katıldığını belirterek, Mehmet Ali Talat'ın, başbakan olduğu dönemde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Rusya dışişleri bakanlarıyla üst düzey görüşmeler yaptığını ve Avrupa Parlamentosuna hitap ettiğini söyledi. Talat'ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra Pakistan Devlet Başkanı Müşerref'in resmi davetlisi olarak bu ülkeye gittiğini anlatan Erdoğan, ''Soruyorum şimdi. Bütün bunlar 4 yıl önce neden olamıyordu? Bu, sadece Sayın Talat'ın başbakanlığı dönemi. Bu sorumun cevabını da lütfen o dönemle çok ilgilenenler arasınlar, bulsunlar. Memurlar karşılıyordu, memurlar...'' şeklinde konuştu.

KKTC'nin ekonomik ve sosyal gelişmesine özel önem verdiklerini anlatan Erdoğan, KKTC'nin, son 4 yılda yüzde 50 oranını aşan bir büyüme istikrarı yakaladığını, bu yıl bu oranın yüzde 60'ı yakalayacağını söyledi. Erdoğan, 4 yıldaki bu büyüme istikrarıyla, kişi başına 4 bin 500 dolar olan milli gelir şimdi 10 bin doları aştığını bildirdi.

Grup toplantısında e-devlet çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başbakan Erdoğan, nüfus tespiti için bütün milleti ev hapsine mahkum eden çağdışı uygulamaya son verdiklerini bildirdi. Erdoğan, vatandaşının adresini ve şehirlerinin nüfusunu modern araçlarla tespit edemeyen bir devletin çağdaş ve modern olamayacağını söyledi. Yeni kurulan sistemle bir tek düğmeye basılarak son nüfus bilgilerine erişimin mümkün olacağını vurgulayan Erdoğan, 'Adrese Dayalı Nüfus Tespit Sistemi' ile vatandaştan istenen ikametgah ilmühaberinin de tarihe karıştığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious