Erdoğan'dan son uyarı!

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Merkel'i arayarak AB konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, telefonla görüştüğü Almanya Şansöylesi Merkel'i Avrupa Birliği konusunda uyardı. Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu süreçte hissi davranamayız, karşımızdaki hissi davransa bile. Biz aklı selimle davranmaya mecburuz. Er geç aklı selim galip gelecektir. Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şey yok, kaybederse AB kaybeder"dedi.

10 GÜN ÇOK ÖNEMLİ

Erdoğan, AB sürecinde önümüzdeki 10 günün büyük önem taşıdığını, kritik bir dönemece gelindiğini ifade ederek, "Biz diyoruz ki; Türkiye'nin AB'ye üyeliği, küresel bir vizyonun parçasıdır, 21. yüzyılın en önemli projesidir. Konjonktürel hesaplara, gündelik iç siyasete kurban edilemeyecek kadar önemli bir meseledir. AB Türkiye için ne kadar gerekliyse, Türkiye de AB için o denli, o derece gereklidir. Avrupa ve ABD basınında çıkan yazılarda Türkiye'ye yapılan haksızlıklar, büyük bir vizyon eksikliği olarak değerlendiriyor. Kendi kamuoylarına seslenerek, Türkiye'nin neden AB içinde yer alması gerektiğini onlar anlatıyor" dedi.

ORTAÇAĞ ZİHNİYETİ

Erdoğan, bu makalelerde de tespit edildiği gibi Türkiye'nin sadece Avrupalı olmadığını, aynı zamanda Avrupa'nın sağlıklı ve zinde adamı olduğunu vurguladı.Türkiye'nin, varlığıyla AB'ye güç katacak bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, 'Avrupa'da Türkiye'nin önüne engeller çıkarmak, masadan uzaklaştırmaya çalışmak, vahim bir hata olacak' dedi.

SÖZLERİNİ TUTSUNLAR

Erdoğan, Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesini açıklayarak, konuyla ilgili atılacak adımlarda bir yanlışın nelere mal olacağı üzerinde durduğunu anlattı. Erdoğan, 'Temenni ederiz ki liderler zirvesinde de böyle tarihi bir yanlışa gidilmez' dedik. Bu anlamda, telefon diplomasimiz yine kendileriyle devam edecek' dedi. Erdoğan, "AB, Türkiye'nin üyeliği konusunda ciddiyetini ortaya koymalı, verdiği sözlerin arkasında durmalıdır” dedi.

Artık bedavacılık yok

Grup toplantısında iç politikada yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Erdoğan, "Türk siyasetinde Cumhuriyet değerlerimizin, milli-manevi değerlerimizin gölgesine sığınarak hiç bir iş yapmadan geçinme devri bitmiştir. Milleti sevmek, ülkeyi sevmek, Cumhuriyete sahip çıkmak ona ancak hizmet etmekle olur" dedi. Erdoğan, "AK Parti hükümeti icraatlarıyla, bedavacılığa alışanların, istismarcıların yıllarca sürdükleri saadet zinciri düzenini de bozmuştur. Bizler AK Parti iktidarı olarak, sipariş üzerine kavram üretmeyiz. Sipariş üzerine söylem geliştirmeyiz. Bizden, bazı şeyleri sipariş üzerine söylem geliştirmek suretiyle ifade etmemizi bekleyenler var" diye konuştu.

Bu arada Başbakan Erdoğan İran'ın ardından bugün Suriye'ye gidecek. Erdoğan Devlet başkanı Esad ve Başbakan Otri ile biraraya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious