Erdoğan'dan ''Ulusa Sesleniş''

  • Giriş : 30.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı ve Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasının ardından sessizliğini koruyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bu akşam saat 20.30'da ulusa seslenecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılmasının ardından, Genelkurmay Başkanlığı'nın, 27 Nisan gecesi internet sitesi aracılığıyla yaptığı "sert" açıklama, başkentte tansiyonu bir anda yükseltti.

Geçtiğimiz cumartesi günü konuya ilişkin art arda toplantılar yapılırken, Ankara dün sakin bir gün geçirdi.

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ise dün kameralar karşısına geçen tek isim oldu.

Eski Dışişleri Bakanlarından Haluk Bayülken'in cenaze programına katılan Gül net konuştu ve "Adaylıktan çekilmiyorum, mahkeme kararını bekleyeceğim" dedi.

CHP lideri Deniz Baykal da bugün saat 13.00'te bir basın toplantısı düzenleyecek.

Başbakan Erdoğan ise cuma akşamından beri sessizliğini koruyor. Pazar gününü evinde geçiren Başbakan, bu akşam ''Ulusa Sesleniş'' konuşması yapacak.

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasının ardından geçtiğimiz cumartesi günü çekilen ve bugün saat 20.30'da yayınlanacak "Ulusa Sesleniş" programında, Erdoğan'ın yaşanan gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor.

Kabine salı günü toplanacak

Bu arada, Erdoğan gelişmelerin her aşamasında parti yönetimi ve Abdullah Gül ile de bir araya gelip değerlendirme yapacak.

Pazartesi AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun toplanabileceği belirtiliyor. Grup toplantısı yapılması şimdilik öngörülmüyor. Bakanlar Kurulu ise pazartesi toplanmayacak, toplantı salı günü saat 14.00'te gerçekleşecek.

GENELKURMAY'DAN "SERT" UYARI

Genelkurmay Başkanlığı, 27 Nisan gecesi internet sitesi aracılığıyla "sert" bir açıklama yaptı.

Açıklamada, son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorunun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumda olduğu belirtilerek, ''Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur” denildi.

Genelkurmay’ın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir" ifadesi yer buldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıklarının müşahade edildiği ifade edildi.

Açıklamada, “Uygun ortamlarda ilgili makamların, sürekli dikkatine sunulmakta olan bu faaliyetler; temel değerlerin sorgulanarak yeniden tanımlanması isteklerinden, devletimizin bağımsızlığı ile ulusumuzun birlik ve beraberliğinin simgesi olan milli bayramlarımıza alternatif kutlamalar tertip etmeye kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu faaliyetlere girişenler, halkımızın kutsal dini duygularını istismar etmekten çekinmemekte, devlete açık bir meydan okumaya dönüşen bu çabaları din kisvesi arkasına saklayarak, asıl amaçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious