Erdoğan'dan Yargıtay ve Danıştay bildirilerine sert yanıt

Erdoğan'dan Yargıtay ve Danıştay bildirilerine sert yanıt.11269
  • Giriş : 26.05.2008 / 15:08:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP’ye yönelik Yargıtay ve Danıştay bildirilerine sert yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’ye yönelik Yargıtay ve Danıştay bildirilerine sert çıkarak, “Bildiriyi cevapsız bırakmak 16.5 milyon seçmenime ihanet olur. Yargının Başkanlar Kurulu böyle bir açıklamayı ne Anayasa’dan ne kanunlardan aldığı yetkiyle değil, durumdan vazife çıkararak yapıyor” dedi. CHP’nin halkla arasında duvar olduğunu da savunan Erdoğan, “Bu duvarı ördüğü içindir ki hiçbir zaman iktidar olamayacak” diye konuştu.

AKP Genel Merkez Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi’nde, Yargıtay ve Danıştay bildirilerine ilk kez yanıt veren Erdoğan, bir saat 15 dakika süren konuşmasında özetle şunları söyledi:

GÖREV ALANI ELEŞTİRİSİ: Yargı da yasama da yürütme de bizimdir. Gönül arzu ederdi ki yargı şunu çok iyi tespit etmeliydi: “Benim görev alanım belli. Benim görev alanımın dışına çıkmamam gerekir.”
Kapatma sürecinde, hakkında bir kapatma davası açılmış bir partiyle ilgili bildiri yayımlanırsa, kusura bakılmasın onu cevapsız bırakmak 16.5 milyon seçmenime ihanet olur. Onu cevapsız bırakamam.

BUNA YETKİLERİ YOK: Başkanlar Kurulu böyle bir açıklamayı ne Anayasa’dan ne de kanunlardan aldığı yetkiyle değil, durumdan vazife çıkararak yapıyor. Böyle bir yetki olamaz. Eğer bizler 16.5 milyon seçmenin oy verdiği AKP olarak idareciler burada suskun kalırsak, o zaman sessiz yığınların sesi değil, biz de sessiz yığın olurduk. Herkes işini yapmalı arkadaşlar.

YASAMA MÜDAHALE EDEMEZ: Kendileri 138. maddeyi çiğniyorlar. Nedir o etkileme maddesi. Olamaz. Bunun neticesini ne olursa olsun buna katlanmak mümkün değildir demokratik ülkelerde. Yasama, yürütme, yargı da Türkiye için var. Bu, hukuk herkes için geçerlidir. Evrensel değerlerle örtüşen hukuk.

YOK BÖYLE ŞEY: Bir yerde farklı bir yerde farklı olmaz. Kim söylüyor, buna göre hukuk olmaz. Neyi, nasıl söylüyor, kimse buna bakmıyor. Kimin söylediğine bakıyor. Eğer Tayyip Erdoğan söylerse tu kaka, filanca söylerse alkış. Yok böyle bir şey. Hukukta bu yok. AK Parti söylerse tu kaka, CHP söylerse alkış. Yok böyle şey. Sayın Baykal maşallah ayetler, hadisler okur, Tayyip Erdoğan bırakın onu, “Bunların gözleri var görmezler” diyor, dosyaya koy. Yok böyle şey.

ALLAH’IN İZNİYLE GÜÇLENECEK:Türkiye Cumhuriyetimizin bekası da milletimizin bekasıyla birliktedir. Allah’ın izniyle bu birliktelik daha da güçlenecektir. Biz hukuki sınırlar içinde siyasetimizi yapar, siyasi hesabımızı da bu millete veririz.
Bazıları AKP hakkındaki kapatma davası öyle sonuçlanırsa böyle olur, böyle sonuçlanırsa farklı olur diyerek türlü türlü fikirler öne sürüyor. Hangi netice olursa olsun hiçbir netice bu noktada gerçeği değiştirmez, değiştirmeyecektir.

MHP ÜZÜNTÜSÜ: Bu gensoru verildi. Ben bir şeye çok üzüldüm, ne yazık ki bu gensoru illegal örgütlerin legal örgütlerle beraber hareket ettiği olaya bizim muhalefet etmemiz sebebiyle şahsıma verildi. Peki iyi, güzel de MHP’nin onların yanında yer almasına üzüldüm. Nasıl onlarla hareket etti, nasıl onlarla beraber ellerini kaldırdı, ona üzüldüm...

Laikliği yaşıyoruz’

LAİKLİK DEĞİŞTİRİLEMEZ: Demokrasi de laiklik de Türkiye’nin değişmez, değiştirilemez gerçekleridir. Bunun aksi muhaldir, imkânsızdır. Türkiye önünde başka bir seçenek yoktur. Kimse inancı dayatma hakkına sahip değildir. Benim birlikte siyaset yaptığım kendi arkadaşlarım arasında benim gibi yaşayanlar olduğu gibi farklı yaşam biçimlerini tercih edenler de var. Özgürlük güvencesi olarak laiklik zaten budur.
Laikliği sistem olarak savunmuyoruz, aynı zamanda yaşıyoruz. Siyasi pratiğimiz bunun açık ispatıdır... Türkiye o noktalar geride bıraktı. Mesele laiklik değildir. Başı açık ya da kapalı, içki içip içmemek değildir. Peki mesele nedir? Mesele, Türkiye’nin gerçek bir demokrasi ülkesi olup olmayacağı meselesidir.

ENDİŞEYE KAPILMAYIN: Türkiye doğruyu bulacaktır. Ola ki bu tartışmalardan kaygıya kapılıp, yaşam biçimine “Acaba ne olacak” diye endişeye kapılan vatandaşlarım olabilir. Unutmayın biz bir birimize emanetiz. Benim yaşam biçim, özgürlüğüm sizlere emanet. Sizin tercih hakkınız bize emanettir. Hepimiz güvencesi demokratik, laik sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyet rejimimizdir.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious