Erdoğan'dan yorumculara sert tepki

Erdoğan'dan yorumculara sert tepki.40520
  • Giriş : 31.10.2007 / 09:55:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 10:10:26

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda terörist saldırılarla ilgili yorum yapan emekli askerleri "tahrik memurları" diye niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, "Sıfatı ne olursa olsun, ister emekli ister muvazzaf (görevdeki askerler) olsun. Bunlar, bu ülkenin birliğine kurşun sıkıyorlar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son terörist saldırılardan sonra televizyonlarda yorum yapan emekli askerlere sert tepki gösterdi. Erdoğank, "Bunlar sadece tahrik memuru olarak görev yapıyor. Sıfatı ne olursa olsun, ister emekli ister muvazzaf (görevdeki askerler) olsun. Bunlar, bu ülkenin birliğine kurşun sıkıyorlar" dedi.
Erdoğan, ABD ziyaretinde Başkan George Bush ile PKK terörünü konuşacaklarını belirterek, "Acilen somut adım beklediğimizi söyleyeceğiz. Türkiye kendi göbeğini kesme noktasına gelmiştir. Bu görüşmede Türkiye'nin sabrının sona geldiği anlaşılacaktır" dedi.
Erdoğan, AKP'nin dünkü grup toplantısında özetle şöyle konuştu:

SOMUT ADIM İSTEYECEĞİZ:
ABD'ye yapacağımız ziyaret ülkemiz, bölgemiz ve ABD açısından son derece kritik. Başkan Bush'a Türkiye'nin kararlığınını ve miletimizin hissiyatını bir kere daha net şekilde söyleyeceğiz. Irak'la ilgili konularda öncelikli sorumluluğu bulunan ABD'den terörist odaklara karşı acilen somut adımlar beklediğimizi açıkca ifade edeceğiz. Türkiye kendi göbeğini kendi kesme noktasına gelmiştir. Kendini koruyacak güç ve kararlılığa sahiptir. PKK terörü herkes için bir samimiyet testidir. Bu testin, bölgenin ve bundan sonraki ilişkilerimizin kaderini belirleyecek önemde olduğunu da ifade ediyorum. Huzur ve istikrarımızı bölgedeki güç hesaplarına asla kurban vermeyeceğiz. Bu görüşmeler neticesinde Türkiye'nin sabrının sona geldiği, terörün sonunu getirecek adımların tartışmasız bir kararlılıkla atılacağı noktada olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.

SİLAHLARI SORACAĞIM:
Terör örgütünün sırtını dayadığı yerleri de ABD ile açık, net konuşacağız. Yataklık eden ülkeler var. Şu anda uyuşturucu pazarlamasının en önemli kaynaklarından bir tanesi olduğunu konuşacağız. Bütün bunlar parasal kaynaklar olarak terör örgütüne akmaktadır. ABD zaten terör örgütünün elindeki silahlarını kabul etmiş durumdadır. Bunların da açık ve net izahını isteyeceğiz. Bunların çözülmesinin bir an önce gerçekleşmesini ve bunun artık yol haritasıyla sürece bağlanmasını isteyeceğiz.

ASKERİ SÜREÇ KAÇINILMAZ:
Olayın sadece askeri boyutu yok, siyasi ve diplomatik boyutu da var. Bütün bunların at başı yürümesi lazım. Ancak gelinen bu noktada Türkiye'nin teröre karşı daha yoğun bir askeri süreç işletmesi kaçınılmaz olmuştur. Aralıksız operasyonlara devam ediliyor. Kazanılan tecrübeye uygun olarak, terörist eylemleri daha serinkanlı bir şekilde göğüslemeliyiz.

YORUMCULARA SERT TEPKİ:
Zaman zaman bazı televizyon kanallarına çıkıp konuşanları görüyoruz. Güya bu alanlarda tecrübe sahibiymiş. Yaptıkları tek iş var; tahrik etmek. Bunlar sadece tahrik memuru olarak görev yapıyor. Buradan çok açık söylüyorum; sıfatı ne olursa olsun, hangi görevde olursa olsun, ister emekli ister muvazzaf olsun, kim olursa olsun, bunlar, bu ülkenin birliğine saldırmaktan başka bir şey değildir. Çünkü bunların sırtında herhangi bir sorumluluk yok. 'Hükümeti nasıl köşeye sıkıştırırız', yaptıkları bu. Biz devlet olarak kurumlarımızla dayanışma içerisinde bu süreci işletirken, kalkıp da televizyon televizyon dolaşmak suretiyle ülkenin birliğine kurşun sıkanlar kusura bakmasınlar karşısında bizi bulacaktır. Bu işleri çok çok iyi biliyorlarsa, girerlerdi bir partiye, oralarda siyasete soyunurlardı ve ülkenin kaderinde söz sahibi olurlardı. Niye girmediler siyasete? Ama yok. Bunlar sorumluluk alamazlar, taşın altına ellerini sokamazlar. Asla duygusallığa teslim olunmamalı. Nifak tohumlarının kök salmasına fırsat vermeyeceğiz.

SOKAK UYARISI:
Sokağa yansıyan hiçbir tepkinin ölçüyü aşmaması için herkesi ama herkesi azami dikkate davet ediyorum. Sokaktaki tepkiler doğaldır ama bu tepki, asla ülkemde yaşayan ve bizim zenginliğimiz olan farklı etnik unsurlara yönelik olmamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious