Erdoğan'dan Yunus Emre şiiri

Erdoğan'dan Yunus Emre şiiri.11473
  • Giriş : 10.06.2008 / 13:38:00
  • Güncelleme : 10.06.2008 / 15:35:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Azerbaycan'da düzenlenen uluslararası konferansta lider eşlerine Yunus Emre şiirleriyle sevgi ve hoşgörü mesajları verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi milletvekili Mihriban Aliyeva'nın öncülüğü ile başkent Bakü'deki Gülistan Sarayı"nda düzenlenen "Medeniyetlerarası Diyalogda Kadınların Rolünün Güçlendirilmesi' konulu konferansa Emine Erdoğan ile birlikte Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da katıldı.

Polonya, Angola, Güney Afrika ve Letonya First Lady'lerinin yanı sıra ABD ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden üst düzey devlet yöneticilerin eşlerinin konuk olduğu konferansın açılış konuşmasını ev sahibi Mihriban Aliyeva yaptı. Aliyeva, dünya kadınları arasında hoşgörü ve diyalogun dünya barışına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Emine Erdoğan, konferansta dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen devlet yöneticilerinin eşlerine Yunus Emre şiirleri yer alan hoşgörü ve sevgi mesajları içeren konuşma yaptı. Yunus'un “Ben gelmedim kavga için / Benim işim sevgi için / Dostun evi gönüllerdir / Gönüller yapmaya geldim” dizelerini okuyan Erdoğan, daha sonra dünya kadınlarına hitaben yine Yunus Emre"den öGelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim Sevilelim / Dünya kimseye kalmaz” deyince salondan büyük alkış Aldı.

Dünyanın maruz kaldığı tehlikelerin başında diyalog ve uzlaşı eksikliği yattığını belirten Emine Erdoğan, “Medeniyetlerarası çatışma senaryolarını boşa çıkartmak için gelecek kuşaklara barış içinde bir dünya bırakmak zorundayız” dedi.

Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Birbirimizle kaynaşmak, diyaloga geçmek ve mutlaka birbirimizi doğru anlamak zorundayız. Hiçbirimiz acı, gözyaşı ve nefret istemiyoruz. Hiçbirimiz adaletsizliğe ve haksız rekabete maruz kalmak istemiyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde sevginin ve adaletin dilini yaygınlaştırmaya mecburuz. Kültürlerarası diyalog ve ittifak girişimleri insanlığın selameti için bu anlamlı yolculukta kapalı kapıları açabilecek bir anahtar olabilir.”

İnsanlık tarihini, medeniyetini ve devletleri erkeklerin kadınlarla birlikte inşa ettiğini hatırlatan Emine Erdoğan, kadın hakları konusundaki kazanımların devletlerin demokratikleşme sürecinin hızlanmasında büyük etkisi olduğunu da vurguladı. Erdoğan ve Çubukçu, iki günlük konferansın bugünkü oturumundan sonra Türkiye"ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious