Erdoğan'dan zehir gibi sözler

Erdoğan'dan zehir gibi sözler.11122
  • Giriş : 19.06.2007 / 08:50:00
  • Güncelleme : 19.06.2007 / 08:45:52

CNN Türk'te Uğur Dündar'ın konuğu olan Erdoğan resmen bombaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan kendilerini IMF programını uyguluyor diye eleştirenleri sert bir şekilde eleştirdi. Çok daha karanlık bir tablo aldıklarını ve ancak ekonomiyi bu seviyeye getirdiklerini söyleyen Başbakan muhalefetten gelen IMF eleştirileri üzerine şunları söyledi:

MHP İMF'YE YALVARDI

"Sürekli IMF IMF diyorlar. Bizi bu şekilde eleştirenler zamanında kendileri IMF'ye borçlandılar. Elimde IMF'ye yazdıkları dilekçeler var. Başta MHP olmak üzere hepsi bir önceki hükümet zamanında IMF'ye yalvardılar. Biz onların borçlarını ödüyoruz. 23 milyar dolarlardan 8,7 milyar dolar gibi sevileyere biz indirdik bu borçları"

MEDYAYI FIRÇALADI

Başbakan Erdoğan CNN Türk'te Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu "seçim Arenası" programına konuk oldu. Erdoğan'a "yaklaşan Seçimlerle beraber artan terör olayların ve şehit cenazelerinde yaşananların AK Parti'nin oy oranlarını düşürüp düşürmeyeceği" soruldu.

ERDOĞAN'DAN MEDYAYA TERÖR FIRÇASI

Bu soruya tepki gösteren Başbakan Erdoğan "Terör sorununun tüm partilerin sorunu olduğunun" olduğunu altını çizdi ve medyaya şu sitemde bulundu:

"Bu sorun tüm Türkiye'nin sorunu. Başta medya bu konuda çok hassas olmalı. Ülke olarak ortak bir sorumluluk içine girmeliyiz. Yani bu terör olaylarını bu kadar öne çıkarmanın bir anlamı var mı?. Bu yürekleri daha da dağlıyor.

"Bir kısım medya bunu bilerek yapıyor. Amaçları da açık. Bu haberleri önplana çıkararak bu hükümeti nasıl yıpratırız nasıl önüne geçeriz bütün dertleri bu"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Terör örgütüyle bağlantısı olan ve 'terör örgütü 'benim arka bahçemdir' diyen bir anlayışla AK Parti'nin bir araya gelmesi asla mümkün olamaz. Ona yandaş olacak, destek verecek hiç bir hareketle asla. Ancak (Bulgaristan'daki) Hak ve Özgürlükler Hareketinin gelmiş olduğu bir çizgiye gelmiş bir partiyle de Bizim koalisyon yapmamızdan daha tabii bir bir şey...'' dedi.

Uğur Dündar'ın CNN Türk Televizyonundaki ''Seçim Arenası'' programında soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, seçimlerden koalisyonun çıkması durumunda ''DTP ile koalisyon yapar mısınız?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Bir televizyondaki soru bana şu şekilde soruldu; 'Bulgaristan'da biliyorsunuz Hak ve Özgürlükler Hareketi var. Bu Hak ve Özgürlükler Hareketi orada bir koalisyon. Buna benzer, olarak' dediler; 'Türkiye'deki partilerle koalisyon yapar mısınız, işte örneğin şu anda bağımsızlar var, bunlarla koalisyona girer misiniz?'

Benim söylediğim şu olmuştur; Bulgaristan'daki Hareket bir koalisyon ortağı olmamıştır, hareket koalisyonu kurmuştur. Hak ve Özgürlükler Hareketi bir defa terörle hiçbir zaman iç içe olmamıştır, bir etnik mücadeleyi sürdüren bir hareket de değildir. Çok akıllı ve demokratik ilkeler her neyse, daha ileri bir demokrasi neyi gerektiriyorsa Hak ve Özgürlükler Hareketi bunu aynıyla sürdürmektedir. Benim kendileriyle çok sıkı ilişkilerim var ve hala sürüyor ve kendileriyle iftihar ediyorum.

Türkiye'deki olaya gelince; Biz bir defa 'şu anda konuşmanın çok erken olduğunu' söylüyoruz.

Bir defa şunu çok açık net söyleyeyim; Terör örgütüyle bağlantısı olan ve terör örgütü 'benim arka bahçemdir' diyen bir anlayışla AK Parti'nin bir araya gelmesi asla mümkün olamaz. Ancak Hak ve Özgürlükler Hareketinin gelmiş olduğu bir çizgiye gelmiş bir partiyle de bizim koalisyon yapmamızdan daha tabii bir bir şey...''

Dündar'ın, ''Yani; 'terör örgütüyle bağlantılarını kessinler tamamen, Türkiye'nin Anayasası doğrultusunda, demokratikleşme noktasında siyasi mücadelesini versinler, onlarla konuşuruz' diyorsunuz?'' şeklindeki sözleri üzerine Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bir örnek daha verdim hatırlarsanız; 1974, o yıllarda, yıllar yılı MHP ile CHP'nin bir araya gelmesi mümkün müydü? Veya MSP nasıl olur da CHP ile bir araya gelebilir. Oradan yüklenenler, daha sonra kalkmışlardır Milliyetçi Cephe Hükümetlerini kurmuşlardır. Bunu konuşanlar yarın göreceksiniz, çok daha ileri noktalara gidecektir hiç endişe etmeyin.''

Erdoğan, ''Bölücü örgütle bağlantıları olduğu sürece biz AK Parti olarak DTP ile asla koalisyon olmayız mı diyorsunuz'' sorusu üzerine, de ''Ona yandaş olacak, destek verecek hiç bir hareketle asla'' dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ELEBAŞILARI

Başbakan Erdoğan, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'nın yakalanıp yurda getirilmesinden sonraki seçimden DSP'nin birinci parti çıktığı hatırlatılarak, yöneltilen ''şimdi bu seçimler öncesinde de Türkiye acaba Kuzey Irak'ta üstelenen ve öteden beri Türkiye'nin, Amerika ve Irak'tan teslimlerini istediği PKK'nın elebaşılarının yurda getirilmesi mümkün olabilecek mi?'' sorusuna, ''Bununla ilgili mücadelemiz uzun zamandır sürüyor. Bu seçim arefesinde olur mu olmaz mı, böyle bir şey gerçekleşir mi gerçekleşmez mi? Bilemiyorum'' diyerek karşılık verdi.

''Böyle spekülasyonlar var'' hatırlatılması üzerine Erdoğan, ''Bu tür spekülasyon da duyuyoruz, fakat böyle bir şey de gerçekleştiğinde, tabii kalkıp da 'bunu bir gün sonraya, iki gün sonraya atalım', böyle bir şey denmez, böyle bir şey gerçekleştiği anda gereği yapılır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious