Erdoğan'dan zehir zemberek mesaj

Erdoğan'dan zehir zemberek mesaj.7308
  • Giriş : 15.05.2009 / 06:30:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 00:14:33

Başbakan Erdoğan Varşova’dan Merkel ve Sarkozy’ye zehir zemberek mesajlar gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin açıklamalarına tepki gösterdi. Erdoğan, "Bu iki liderin de açıklamasını talihsiz olarak yorumluyorum." dedi.

Polonya'yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Polonyalı meslektaşı Donald Tusk ile görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. İki Başbakan, daha sonra soruları yanıtladı.

Merkel ve Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin yaptıkları açıklamaların hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Bu iki liderin de açıklamasını talihsiz olarak yorumluyorum. Siyasette dürüstlüğe inanan bir insanım. İkili görüşmelerde, başabaş görüşmelerde ne konuşuyorsak onun arkasında durulmasının gereğine inanan bir insanım. Az önce değerli dostumun da ifade ettiği gibi AB müksetebatında ne varsa ve bundan önce AB katılmış 27 ülkeye ne uygulandıysa Türkiye için de aynı şeyin düşünülmesi gerekir. Her zaman benim bir ifadem var: Maç başlamış oynuyoruz, maç esnasından penaltıların kuralları değişiyor. Böyle şey olmaz. İnsana gülerler. 'Ne yapıyorsun şaşırdın mı' derler. Biz şaşıranlardan olmak istemiyoruz." diye konuştu.

Sarkozy ve Merkel ile Türkiye'nin üyeliğini görüştüğünü belirten Erdoğan, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder ile de bu meseleyi görüştüğünü ancak kendisinden böyle ifadeler duymadığını kaydetti.

Erdoğan, "Schröder tam aksine Türkiye ile ilgili bu konuda olumlu düşüncelerini böyle imtiyazlı ortaklık vesaire gibi açıklamamıştır. 'Herkes gibi Türkiye'nin de üyelik hakkıdır' demiştir. Ve fasıllar yerine getirildiği zaman Türkiye de AB'ye üye olur demiştir. Olması gereken de budur. Ortada fasıllar vardır. Bu fasılları yerine getirdiğimiz anda bu işin bitmesi lazım. Biz, bu fasıllar yerine getirilmeden bizi alın demiyoruz." dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB üyesi 27 ülkenin birçoğundan daha fazla AB müktesebatını yerine getirdiğini kaydetti.

Avrupa Parlamentosu için verilen mesajların "şık ve iyi olmadığını" belirten Başbakan Erdoğan, "Yarın gene biz bir araya geleceğiz. Yüz yüze bakacağız. Bunlar olacak şeyler değil. Ve bunu düzeyli yapmak lazım. Dürüst yapmak lazım. Bu şekilde de yarınlara yürümek lazım." şeklinde konuştu.

Bu tür mesajlar nedeniyle Türklerin, Avrupa Birliği sürecine bakışının da olumsuz bir şekilde etkilendiğini hatırlatan Erdoğan, "Bu liderlere bakışı da olumsuz etkileniyor. Biz bu şekilde olsun istemiyoruz. Biz de bu defa kendi ülkemizde ayrıca 'öyle değildir, böyledir' diyerek bunu anlatmaya çalışıyoruz. Ama biz kalkıp da tabii ne Merkel'in ne de Sarkozy'nin burada kalkıp avukatlığını yapacak halimiz de yok. Gerçekleri de halkımın da bilmesi lazım bizim de açıkça anlatmamız lazım. Ama bu açıklamalarımız hiçbirisi, ne Alman halkına yöneliktir ne Fransız halkına yöneliktir. Burada Türkiye üzerinden siyaset yapanlara yöneliktir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*