Erdoğan'ı eleştiren Baba'yı Rotaryenler ayakta alkışladı

Erdoğan'ı eleştiren Baba'yı Rotaryenler ayakta alkışladı.10592
  • Giriş : 05.04.2008 / 21:41:00
  • Güncelleme : 05.04.2008 / 20:47:32

Demirel'in, Başbakan'ın 3 çocuk çağrısına atıfta bulunarak yaptığı konuşma Rotaryenlerce alkışlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Rotary 2420.Bölge Asamblesi İstanbul'da düzenlendi. Toplantıda konuşan Süleyman Demirel, "Değerli Rotaryenler hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Seçkin heyetinize hitap etmek üzere davet ettiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Daha önce de birçok defalar sizlerle dünya ve Türkiye sorunlarını konuştum. 40 dakikalık konuşmamda "2008 Nisan'ında Dünya ve Türkiye" konusunu ele alacağım" dedi.

Konuşmasında nüfus artışına değinen Demirel, doğurganlığın azaltıldığı ülkelerin insanlarını daha çok besleyebildiği savunarak, "Türkiye'de doğurganlık binde 5'ten 2.23'e düştü. Rotary'nin bugünkü teması çocuk ölümleri olduğunu biliyorum. Gelişmiş dünyaya baktığımız vakit bin çocuktan 5'i, 5 yaşına gelmeden ölüyor. Bütün gayretlerimize rağmen çocuk ve anne ölüm oranın yüksek olduğu bir ülkedeyiz. Alınan en önemli tedbir aile planlamasıdır. Nüfusu azaltmak için değil, çocuk ve anne ölümlerini azaltmayı amaçlamıştır. Aile planlaması yanlış bir şey değildir. 50 yıldır uygulanan aile planlamasından halkımız şikayetçi olmadı." şeklinde konuştu.

Türkiye'de 1,5 milyon insanın 1 dolardan, 3,5 milyon insanı 2 dolardan aşağı gelire sahip olduğunu, 2 milyon işsizin bulunduğunu kaydeden Demirel, "Halen nüfus artışı yüzde 1,5 oranda. Senede 1 milyon çocuk doğuyor. Burada bir tercih yapılmalı. Daha çok işsizi daha çok yoksul, daha çok muhtaç olan bir toplum mu istiyorsunuz, o zaman çoğalın. Yoksa daha sağlıklı daha verimli, daha zengin bir toplum mu istiyorsunuz, o zaman herkes bakabileceği kadar çocuk yetiştirsin. Hadise bu." şeklinde konuştu. Demirel'in bu sözleri salondan bulunanlar tarafında uzun süre ayakta alkışlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious