Erdoğan'ı görünce utanan rektör!

Erdoğan'ı görünce utanan rektör!.16360
  • Giriş : 14.12.2008 / 12:45:00
  • Güncelleme : 14.12.2008 / 12:25:21

Parlak, Başbakan Erdoğan'ı her gördüğünde utancından yere bakmak zorunda kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, Çapa Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin taşınmasıyla ilgili üniversitenin aldığı 'ret' kararından dolayı büyük mahcubiyet yaşadığını söyledi.

Parlak, Çapa ve Cerrahpaşa'nın taşınması için Olimpiyat stadının yanında bin 500 dönümlük arazi tahsis etmek isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı her gördüğünde utancından başını eğmek zorunda kaldığını ifade etti.

DEPREM İÇİN UYARDI

Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerinin taşınması 2007'de gündeme gelmişti. Rektör Parlak, bina, laboratuvar ve hastanelerinin yaşlandığını, bunların yenilenmesinin şart olduğunu dile getirmişti. Parlak, İstanbul'da meydana gelecek depremde Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerinin zarar görmesi halinde, kentteki sağlık probleminin çözümünün zorlaşacağının altını çizmişti.

4 ŞİDDETİNDE BİLE HASAR

Zemini zayıf olarak bilinen Çapa, Marmara depreminde ciddi hasar almıştı. Parlak'ın daha önce birkaç kez dile getirdiği taşınma konusu yılan hikayesine dönerken, başka bir gerçek daha ortaya çıktı. deprem raporlarında Türkiye'nin her yerinden yılda yüz binlerce hastayı ağırlayan Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin birçok bölümünün 4 şiddetinde bir depremden bile zarar göreceği ortaya konuldu. Acilen deprem güçlendirilmesi yapılması gereken hastanenin önemli bir problemi var. Hastanenin bulunduğu yer SİT alanı, binaların bazı bölümleri kaçak ve tamirat için tek bir çivi çakmak bile çok zor.

ÖNLEMİ ÖNCEDEN ALIN

Jeofizik Mühendisi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu "Başta hastane personeli olmak üzere hastalar ve deprem sırasında hastanede bulunanlar önemli bir risk taşıyor. Hastanelerin, itfaiyenin asla bir tahliye planı olmaz. Acil eylem planı olur ama bir hastaneyi deprem oldu diye boşaltamazsınız. Önlemimizi depremden önce almalıyız" dedi. Bir an önce hastanelerin güçlendirilmesini isteyen Gündoğdu, Çapa'nın yoğunluğuna dikkat çekerek boşaltılmadan güçlendirme operasyonu yapılmasının da zor olduğunu ifade etti.

ÇAPA'DA 35 BİN HASTA YATARAK 550 BİNİ AYAKTA TEDAVİ GÖRÜYOR

17Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen İstanbul'da güvenilir hale getirilen hastane sayısı bir elin parmağını geçemedi. İstanbul'da bulunan bir çok hastane hala güçlendirilmeyi bekliyor. Hasar tespit raporu verilen hastanelerin başında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi geliyor. Hastanede yılda yaklaşık 550 bin kişinin yakta, 35 bin kişinin yatarak tedavi görmesi yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor. Hastanelerin depremde ayakta kalması gereken kuruluşlar arasında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Işıkara da daha önce İstanbul'da hastanelerin 7,5 büyüklüğündeki bir depremi 8-9 şiddetinde hissedecek bölgelerde bulunduğunu söylemişti.

BAŞBAKANA MAHCUBUM YÜZÜNE BAKAMIYORUM

TV Malatya'ya konuşan Prof. Dr. Mesut Parlak, 4 yıllık görevi sırasında içinde ukde olarak kalan tek şeyin Başbakan Erdoğan'ın üniversiteye tahsis etmek istediği büyük arazinin fakülte yönetim kurulunca reddedilmesinden kaynaklandığını ifade etti. Parlak, "Ona karşı mahcubum, o konu içimde bir yaradır. Bazen Sayın Başbakanı gördüğümde bu mahcubiyetten dolayı ona görünmek bile istemem. Alsaydık tıp fakültesini tıp üniversitesine dönüştürecektik" dedi. İstanbul Tıp Fakültesi'nin taşınması, fakültenin genel kurulunda oylanmış ve yüzde 98 oranında ret çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*