Erdoğan'ın 4'üncü umresi

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, bir günlük Suudi Arabistan gezisinde umre de yaptı. Böylece Erdoğan başbakanlığı boyunca 4'üncü kez umreye gitmiş oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos'ta Türkiye'ye gelen Kral Abdullah Bin Abdülaziz'e iade-i ziyarette bulunurken, özel davetli olarak gittiği bir günlük Suudi Arabistan gezisinde umre de yaptı. Böylece Erdoğan, başbakan olduktan sonra 4'üncü kez umreye gitmiş oldu.

Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayan Erdoğan, dün gece 01.45'te eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye, devlet bakanları Mehmet Aydın, Ali Babacan, AKP Grup başkanvekilleri Eyüp Fatsa ve Sadullah Ergin'le Ankara'ya döndü.
Kral Abdullah ile iftar yapan Erdoğan, Başbakan olduktan sonra İslam Konferansı Örgütü Zirvesi, Cidde Ekonomik Forumu Toplantısı ve Kral Abdullah'ın göreve gelmesini tebrik için gittiği Suudi Arabistan'da 4'üncü umresini yaptı.

Bush'un mesajlarını iletti
Edinilen bilgilere göre Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'un İran ve Suriye'yi de kapsayan Ortadoğu mesajlarını Kral Abdullah'a iletti. Erdoğan'ın ilettiği mesajlardan biri de, Bush'un "İran'ın nükleer silaha sahip olması halinde artık konuşacak hiçbir şey kalmaz" oldu. Filistin - İsrail gerginliğinin sona erdirilmesi için katkı isteyen Erdoğan, Lübnan'ın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak da Kral Abdullah'la görüş alışverişinde bulundu. Erdoğan'la Kral Abdullah, Irak'taki Sünni ve Şii grupların durumlarını da ele aldı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ile Arap işadamlarının Türkiye'deki yatırımları da iki liderin ele aldığı diğer konular oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious