Erdoğan'ın A Takımı icraatlarıyla büyük oy getirdi

Erdoğan'ın A Takımı icraatlarıyla büyük oy getirdi.7701
  • Giriş : 25.07.2007 / 08:33:00
  • Güncelleme : 25.07.2007 / 08:53:08

AK Parti'nin seçim zaferine, 'A Takımı'nın icraatının büyük etkisi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin seçim zaferine, Abdullah Gül, Hüseyin Çelik, Kemal Unakıtan, Beşir Atalay, Recep Akdağ, Binali Yıldırım ve Ali Babacan'dan oluşan 'A Takımı'nın icraatının büyük etkisi oldu.

AK Parti'nin seçim zaferinde halkın demokrasiyi tercih etmesi kadar özellikle bazı bakanların Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlattıkları kitlelerin gönlünü kazanan projeleri de başrol oynadı. İşte o bakanlar ve oy getiren yaklaşımları: ..

Abdullah Gül: Etkin dış politika uyguladı. Kıbrıs konusunda AB'nin baskılarına direndi, ABD'nin bölgedeki politikalarını dahi eleştirerek öne çıktı. seçim meydanlarında Erdoğan’ın en büyük yardımcısı oldu.

MUSLUKLARI SIKTI

Kemal Unakıtan: Parayı sıktı, muslukların açılmasına ve ekonominin seçim ortamında bozulmasına izin vermedi. 20 yıl boyunca yapılamayan özelleştirmeleri gerçekleştirdi. Geçmişte çok küçük değer biçilen kamu kuruluşlarını rekor fiyatlarla sattı. Özelleştirmeden sağladığı kaynakla dış borçların düşürülmesinde önemli rol oynadı. Mali disiplini elden bırakmadı, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesine bu yolla destek oldu. seçim yatırımlarına geçit vermedi. ..

Hüseyin Çelik: Eğitimde reform hamleleriyle toplumda fırsat eşitliği yolunda büyük ivme yarattı. 4 yılda 546 milyon ücretsiz kitap dağıtıldı. Engelli öğrenciler eğitim hayatına kazandırıldı. Okulların yüzde 98'ine bilişim teknolojileri sınıfları açıldı ve çocukların küçük yaşlarda internet kullanmaları sağlandı. Üniversite öğrencilerine verilen eğitim burslarında yüzde 133'e varan artış yaptı. 130 bin ek derslik yapıldı. “Haydi Kızlar Okula” kampanyası ile eğitime ara vermiş kız çocukları sıralara geri döndü. Doğu ve Güneydoğu’da oyların artmasında anahtar oldu. ..

Beşir Atalay: Sosyal yardımları ve hizmetleri müthiş koordine etti. Fonlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Başbakan Erdoğan'ın ‘milletin parasının millete ulaştırılması’ projesinin baş mimarı oldu. ..

Recep Akdağ: Bütün hastanelerin halka açılması projesine imza attı. AK Parti'ye en fazla oy kazandıran hamleleri yürüttü. SSK ve Bağ-Kur'luların devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden yararlanmalarının önünü açtı. Performansa dayalı ek ödeme uygulaması ile hekimleri hastanelerde tuttu. Tam zamanlı çalışan hekim sayısı bu uygulama ile 2 bin 200'den 14 bine çıktı. Böylelikle hastanelerde kuyrukta bekleme dönemi de sona erdi. SSK'lıların tüm eczanelerden ilaç almaları sağlandı. Yüzde 85'e varan ilaçtaki KDV indirimi ile yıllık 1 milyar dolarlık tasarruf elde etti.

HERKES UÇAĞA BİNDİ

Binali Yıldırım: Ulaştırma politikaları görünmeyen bir desteği beraberinde getirdi. Fiyatlarda sağladığı düşüş ve hizmet kalitesindeki yükseliş onun başarısı oldu. Yıldırım ile birlikte sadece üst gelir düzeyinin kullandığı uçaklara artık orta gelirli vatandaşlar da binebildi. ..

Ali Babacan: Hem ekonomiyi hem pozitif AB politikalarını iyi yönetti. Uluslararası yatırımcı kuruluşlarla yakın ilişki kurarak Türkiye'nin borçlanma stratejisini yeniden çizdi. Büyümede ve borçların azaltılmasında gösterdiği başarı ile kişi başına düşen borcun azalmasında, kişi başına düşen milli gelirin artmasında etkili oldu. Halkın satın alma gücünün artmasının en önemli aktörlerinden birisi oldu.

VEDA VE YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Başbakan Erdoğan dün kabineyi topladı. 169'uncu defa toplanan Bakanlar Kurulu'nda Başbakan, bakanlara teşekkür etti ve bakanlar da birbirleriyle vedalaştı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Sadık Ahmet'in anma törenlerine katılmak üzere Gümülcine'de bulunmalarından dolayı toplantıya katılamadı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious