Erdoğan'ın açtığı davaya ret

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Leman Dergisine açtığı dava ret edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Leman Dergisinde "Reco Kongo Kenesi Türkiye’nin Anasını Ağlatıyor" başlığıyla yayınlanan karikatürde "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" iddiasıyla, dergi ve derginin imtiyaz sahibi Mehmet Çağçağ aleyhine açtığı 25 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.
Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, davacı Başbakan Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin ile davalı derginin avukatı İsmail Atak katıldı.
Yargıç Kenan Altıparmak, Leman Dergisi’nin gelir bilançosunun mahkemeye ulaştığını söyledi.
Erdoğan’ın avukatı Şahin de davalı Mehmet Çağçağ’ın, ekonomik ve sosyal durumunun tespiti için istenen belgenin beklenmesine gerek olmadığını belirterek, davanın sonuçlandırılmasını ve taleplerinin kabulü doğrultusunda karar verilmesini istedi.
Avukat İsmail Atak ise dava konusu karikatürün, manevi tazminat gerektirmeyeceğini savunarak, davanın reddini talep etti.
Yargıç Altıparmak, davayı sonuçlandırdığını belirterek, "yerinde görülmeyen davanın reddine" karar verildiğini açıkladı.

DAVA KONUSU
Erdoğan’ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Leman Dergisi’nde, 6 Temmuz 2006 tarihinde yayınlanan "Reco Kongo Kenesi Türkiye’nin Anasını Ağlatıyor" başlığıyla yayınlanan karikatürün, "Başbakan Erdoğan’ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde" olduğu iddia edilmişti.
Dava konusu karikatürde, Erdoğan’ın, kişiliği hedef alınarak, "habis, kan emici, asalak, musallat olduğu canlı için ölümcül bir hayvan olan Kırım Kongo kenesi suretinde" tasvir edildiği savunulan dilekçede, söz konusu karikatürün, "hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırı" niteliği taşıdığı ifade edilerek, Leman Dergisi ve derginin imtiyaz sahibi Mehmet Çağçağ’dan 25 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious