Erdoğan'ın açtığı hakaret davası reddedildi

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın, Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş aleyhine açtığı 10 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, katıldığı bir televizyon programında "kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" iddiasıyla Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş aleyhine açtığı 10 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.
Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu ile Sarıbaş’ın avukatı Aydın Akpınar katıldı.
Avukat Cemaloğlu, önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabulünü talep etti.
Akpınar ise her iki tarafın siyasi kişilikleri dikkate alındığında Erdoğan’a yönelik bir isnadın bulunmadığını ve Sarıbaş’ın sözlerinin eleştiri kapsamında olduğunu savundu. Avukat Akpınar, davanın reddine karar verilmesini istedi.
Yargıç Suna Türe, davanın reddedildiğini açıkladı.

DAVA KONUSU

Erdoğan’ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Sarıbaş’ın, Kanaltürk televizyon kanalında 1 Kasım 2006 tarihinde yayınlanan "5. Boyut" adlı programda, "Erdoğan’ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde; şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici beyanlarda, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde bulunduğu" iddia edilmişti.
Dilekçede, Sarıbaş’ın programda sarf ettiği dava konusu ifadeler nedeniyle 10 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious