Erdoğan'ın Alevilerle sürpriz görüşmesi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan'a dört yıldır randevu vermeyen Başbakan Erdoğan'ın, İzmir programı sırasında vakfa yakın Alevi dedeleriyle görüştüğü ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakan Erdoğan, 2 Şubat Cuma akşamı Karşıyaka Spor Salonu'nda yapılan AKP teşkilat toplantısının ardından salonun bir odasında Alevi dedelerini kabul etti. Talebin AKP'den geldiği belirtilen görüşmeye, İzmir Cem Vakfı Şube Başkanı Veli Güler, "Genel başkanımız Doğan'dan önce uygun olmaz" diyerek katılmadı. Ancak Güler, görüşme için Zeynel Sevim, Ali Ekber Kaçan, Hasan Dilekçi ve Nihat Ardıç adlı Alevi dedelerini görevlendirdi. Basına kapalı görüşmeye Enerji Bakanı Hilmi Güler, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, ilahiyatçı Harun Özdemir ve Kemalpaşa Belediye Bakanı AKP'li Yakup Karaca da katıldı. Erdoğan'ın kendilerine çok sıcak ve samimi davrandığını belirten Alevi dedelerinden Zeynel Sevim, görüşmeyi şöyle anlattı:
"Başbakan, bizimle 70 dakika görüştü. Aleviler ilk kez bir Başbakan'la bu kadar uzun süre görüşme yaptı. Cemevlerinin yasallaşmasını, cemevi personeline imamlara olduğu gibi maaş bağlanmasını, imar planlarında cemevlerine de yer ayrılmasını, Alevi İslam inancına Din dersi kitaplarında yer verilmesini istedik. Başbakan, 'Haklısınız' diyerek destekledi. Kendisini 3 Şubat'taki aşure gününe de davet ettik, 'Genel başkanınızla görüşmeden gelmem doğru olmaz' dedi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious