Erdoğan'ın asabiyetinin sebebi netleşti

Erdoğan'ın asabiyetinin sebebi netleşti.10181
  • Giriş : 21.11.2008 / 10:17:00

Bankalar kredileri geri istiyor, Başbakan Erdoğan ise "Hayır" diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bankalar kendilerini sağlama almak için kredileri vadesinden önce geri istiyor. Bunun tüm ekonomiyi felç etmesinden korkan Erdoğan da bankalara yükleniyor

Başbakan Erdoğan dün Hindistan'a gitmeden önce de bankaları sert şekilde uyardı. Verilen kredilerin vadesi dolmadan geri istemenin bütün hesapları alt üst edeceğini tekrarlayan Erdoğan 'Kimse reel sektöre bir tekme de ben vurayım diyemez' dedi.

BUNUN YARINI DA VAR

Dar zamanda kredilerin çağrılmasının doğru olmayacağını söyleyen Erdoğan finans sektörünün, yani bankaların dikkatli adım atması ve elini taşın altına sokması gerektiğini belirtti. 'Bugünün yarını da var' sözleriyle de gözdağı vermeyi ihmal etmedi.

ESNAF SOKAĞA DÖKÜLÜR

Başbakan'ın, yaptığı bütün uyarılara rağmen bankaların kredileri erken geri çağırmasının büyük işletmeleri devirmesinden, özellikle de esnafı 2001 krizinden sonra sokağa dökecek, Meclis önünde kasa fırlatacak hale getirmesinden endişe ettiği öğrenildi.

Bankalara sert uyarı!

Erdoğan, 'Kimse sıkıntıda olan reel sektöre bir tekme de ben vurayım diyemez. Finans sektörü daha dikkatli adım atmalı. Bugünün yarını var' dedi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Kimse 'şurada darda duruyor, sıkıntıda olan reel sektöre bir tekme de ben vurayım' diyemez. Finans sektörünün bu noktada çok daha dikkatli adım atması lazım'' dedi. Türkiye'nin önde gelen reel sektör temsilcilerinden oluşan bir kaç grupla ayrı ayrı görüştüğünü kaydeden Erdoğan, bu görüşmelerde 'Kredi geri çağırma'' noktasında reel sektör temsilcilerinin kendisine şikayetlerini ilettiklerini söyledi. Finans sektörünün dikkatli adım atması gerektiğini belirten Başbakan 'Bugünün yarını da var' diye uyarıda bulundu Erdoğan, reel sektörün böyle bir dar zamanda kredi çağırılmasıyla karşı karşıya kalmaları durumunda haklı tepkileri olduğunu belirtip, 'Çünkü yanlarında çalıştırdıkları insanlar var. Şu anda devlete yaptıkları yatırımlar var. Bu yatırımlarda şu anda bizden önde gidiyorlar' dedi.

YANLIŞ YÖNLENDİRME

Erdoğan, bu konunun takipçisi olacaklarını belirtip, 'Finans sektörü bu noktada çok daha dikkatli adım atması lazım. Bunu kimsenin unutmaması lazım' diye konuştu. ''Ekonomi yönetiminin sizi yanlış yönlendirdiği yönünde gazetelerde yorumlar oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna da Erdoğan, 'Bizi gazeteler yanlış bilgilendiriyor. Biz gayet iyiyiz. Herhangi bir sıkıntı yok'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*