Erdoğan'ın Azeri vekillere mesajı net!

Erdoğan'ın Azeri vekillere mesajı net!.9491
  • Giriş : 13.05.2009 / 19:40:00
  • Güncelleme : 13.05.2009 / 18:22:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bakü'de Azerbaycan Milli Meclisi'nde konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Azerbeycan'ın istiklalini tanıyan ilk devlettir. Bu ilişkilerimiz daimi gelişme göstermiş ve başka ülkelerle kıyaslanmayacak kadar derinliği vardır. İki ülke arasında kardeşlik bağları tartışılamaz.

Enerji alanında yaptığımız projeler ortaklıklar son derece önemlidir... Bu projeler bölgenin istikrar kazanmasına ve güçlenmemize katkısız olmuştur.

Son dönemde yalan haberlerle kardeşliğimize darbe vurulduğu söylendi. Bir sitenin ermenicesinde Türkiye'nin Ermenistan ilişkilerini iyileştirmek için sınırı açacağımız söylendi.

Türkiye'nin her şeyden önce Karabağ'dan vazgeçmesi bizim için büyük bühtandır. Bu açıklamalar üzerine çeşitli açıklamlar yaptım.

Diplomaside bir kural vardır. Görüşmeler bitene kadar gizli tutulur. Bundan bir şeyler saklandığını söylemek gaflet olur. Bir Başbakan'ın sözüne mi itibar edilmeli bir sitenin sözüne mi? Diplomaside müzakereler sonuçlanmadan açıklama yapılamaz.

Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan ile sınırlar açılamaz. Bu nedenle henüz zamanı gelmediği için bilgi paylaşımına da gidemedik. Türkiye'nin yukarı Karabağ sorunu ile ilgili dün ne düşünüyorsak bugün de aynısını düşünüyoruz. Bunda bir değişilik yoktur....Azerbeycan ile iki devlet bir milletiz.

Hedefimiz Kafkasya'da normal ilişkilerin tesis edilmesi. Ama güvensizlik iyi ilişkileri tehdit ediyor. Bize göre bölgenin en önemli sorunu Karabağ'dır. Biz bu sorunun çözülmesini savunuyoruz ve savunmaya dadevam edeceğiz.

Azerbeycan topraklarının yüzde 20'si işgal altındadır. Kendi ülkelerinde zulüm görmektedir.

Biz bu ilişkilerin düzeltilmesini ve Azerbeycan ile ilgili tüm bölgedeki sorunların düzeltilmesi için çalışıyoruz.

Biz Türkiye olarak bütün temel sorunları bir arada ele almaya mecburuz. Tüm sorunları ilk elden görüşmenin gayreti içerisindeyiz.

Obama ile görüşmelerimizde ilk sorun Azerbeycan olmuştur. Azerbeycan ile olan ilişkilerimize by zamana kadar halel katmadık bundan sonra da katmayacağız. Herkes müsterih olsun bölgede Karabağ işgali sona ermeden Güney Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması mümkün değildir.

Azerbeycanın üzüntüsü bizim üzüntümüz sevinci bizim sevincimizdir...

Yukarı Karabağ sorununu Azerbeycan'ın toprak bütünlüğü sağlanmadan çözülemez. Tek gayemiz Azeri toprağının işgalinin sona ermesidir.

Biz isteriz ki ülkemizin varlığı Azeri kardeşlerimize güven versin. İki ülke kardeşliğini 'Bir millet iki devlet' sözüyle Haydar Aliyev en iyi şekilde ifade etmiştir.


AYRINTILAR GELECEK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*