Erdoğan'ın Baykal'a açtığı davaya ret

Erdoğan'ın Baykal'a açtığı davaya ret.8562
  • Giriş : 05.02.2008 / 12:14:00

Erdoğan'ın, katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözlerle ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu'' iddiasıyla Baykal aleyhine açtığı 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözlerle ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu'' iddiasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhine açtığı 25 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi.

Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ile Baykal'ın avukatları Ahmet Çörtoğlu ve İlsu Çatak katıldı. Yargıç Ahmet Özdemir, Erdoğan'ın Baykal aleyhine, Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesinde, daha önce başka bir tazminat davası açtığını anımsatarak, ilgili mahkemenin, 8 Kasım 2006 tarihinde verdiği ret kararının, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından onandığını ve bu kararın, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesine ulaştığını söyledi.

Avukat Çörtoğlu, müvekkili Baykal'ın, dava dilekçesinde de yer verilen sözleri sarf ettiğini, bu konuda bir itirazlarının bulunmadığını belirterek, ''Bizim iddiamız, Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesinin, celp edilen ve incelenen dosyasında ileri sürülen hususların müvekkilim tarafından tekrarlanmış olmasıdır. Bunun dışında Baykal tarafından söylenilen cümle, konuşma bütünü içinde yorumlandığında hukuka uygundur'' dedi.

Çörtoğlu, davanın reddine karar verilmesini talep etti. Avukat Şahin ise ''her ne kadar dava konusu konuşma sırasında daha önce cereyan eden bir davanın safhaları anlatılmışsa da bu konuşmada, Erdoğan'ın kişilik haklarının hukuka aykırı bir şekilde ihlal edildiğini'' savundu. Şahin, davanın kabul edilmesini istedi.

Yargıç Ahmet Özdemir, davanın reddine karar verildiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Baykal'ın 20 Mayıs 2007 tarihinde Flash TV'de yayımlanan ''seçim Kulübü'' adlı programa katıldığı anımsatılmıştı. ''Baykal'ın haksız ve hukuka aykırı ifadelerinin, Erdoğan'ın toplum önünde küçük düşürülmesine ve şahsiyet haklarının ağır surette ihlal edilmesine sebebiyet verdiği'' belirtilen dilekçede, bu durumun, ''Erdoğan'ın manevi şahsiyetinde telafisi güç zararlar meydana getirdiği'' ifade edilmişti.

Davanın dilekçesinde, Deniz Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 25 bin YTL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious