Erdoğan'ın Berlusconi sempatisi neden?

Erdoğan'ın Berlusconi sempatisi neden?.9082
  • Giriş : 12.11.2008 / 22:26:00

Türkiye'yi ziyarette bulunan İtalya Başbakanı Berlusconi ile İzmir'de görüşen Başbakan Erdoğan, iktidara gelişinin ilk günlerindeki bir olayı hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecinde her zaman yanında olduğunu ve sürekli desteklediğini belirterek, ''Bu destek süreci hala devam ediyor. İnanıyorum ki bundan sonra da bu şekilde dayanışma içerisinde bu süreci devam ettireceğiz'' dedi.

Swiss Otel Grand Efes İzmir'de düzenlenen Türkiye-İtalya Hükümetler Arası Zirvesinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, ''Değerli dostum ve meslektaşım'' diye hitap ettiği Silvio Berlusconi ile Temmuz ayında yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye-İtalya zirvesini planladıklarını, kendisinin de zirvenin İzmir'de yapılmasını teklif ettiğini söyledi.

''Tabi EXPO 2015'i kazanırız diye de düşünmüştüm aslında ama kazanamadık, Milano kazandı'' diyen Başbakan Erdoğan, hiç olmazsa böyle bir organizasyonu yaparak İtalyanlar'a İzmir'i göstermek istediklerini kaydetti.
Zirvede iki ülke bakanlarının karşılıklı görüşmelerinin olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu baş başa görüşmelerle birlikte kendi alanlarında neler yapacaklar, örneğin Dışişleri Bakanlarımız kendi aralarında neler yapacaklar, bunları kararlaştırdılar. Terörle, güvenlikle ilgili ne adım atacaklar, bunları görüştüler. Enerjide, ulaştırmada, sanayide, ticarette neler yapacağız, bunları görüştüler ve bu konuda atılması gereken adımları süratle atarak, bunu da artık uygulama alanına sokacağız. Taraflar olarak bu ortak iradenin olduğunu gördük.''

-''İLK GÖRÜŞTÜĞÜM MESLEKTAŞIM SİLVİO OLDU''-

Türkiye ile İtalya arasında gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, gerek kültürel, birçok alanda geçmişe dayalı güçlü bir birlikteliğin olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, özellikle 6 yıllık Başbakanlığı sürecinde bunun çok daha güçlenerek ilerlediğini vurguladı.

Siyasi alanda İtalya'nın Türkiye'nin sürekli yanında olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Özellikle AB sürecinde İtalya her zaman yanımızda oldu. Ve ilk görüştüğüm meslektaşım Silvio oldu. Ve o andan itibaren de AB sürecinde bizi sürekli desteklediler ve bu destek süreci hala devam ediyor. İnanıyorum ki bundan sonra da bu şekilde dayanışma içerisinde bu süreci devam ettireceğiz. Bunun yanında askeri alanda birçok müşterek adımlarımız var. Özellikle Afganistan'da olan dayanışma süreci devam ediyor. NATO içerisindeki dayanışmamız, bunun dışında Kosova'da, Lübnan'da birçok yerlerde birlikte çalışmalarımız kararlılıkla devam ediyor.''

İki ülke arasında 2007 yılı itibariyle 17.5 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşıldığını, rakamın bu yıl itibariyle 20 milyar doları aşacağına inandığını kaydeden Başbakan Erdoğan, bu rakamı iki Başbakan olarak yeterli görmediklerini dile getirdi. Türkiye'de 700'e varan İtalyan girişicinin olduğunu, bunun artarak devamını temenni ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bölgeye yönelik görüşmeler yaptık. Bölgede Türkiye'nin konumu malum. Gerek Kafkaslarla ilgili, İran, Irak, Suriye, Filistin, İsrail-Suriye ilişkileri vs bütün bu konular üzerinde durduk ve bu konularda Türkiye-İtalya müşterek neler yapabiliriz bunları görüştük. Enerji konusunda Türkiye tedarikçi bir ülke değil ama transit ve tüketim noktasında iki özelliği var. Bu konuda neler yapabiliriz müşterek olarak bunu görüştük, kaldı ki Samsun-Ceyhan noktasında İtalyan-Türk işbirliği olarak atılmış bir adım var. İnanıyorum ki bu görüşmemizden sonra bu çok daha güç kazanacak ve böylece Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı süratle bir neticeye kavuşacaktır, bunun da iradesini taraflarda gördük.

-''İTALYA İLE ATAK HELİKOPTERLERİ KONUSUNDA ANLAŞMA YAPTIK''-

Bu arada önemli bir adımla İtalya ile Atak helikopterleri konusunda anlaşma yaptık. Böylece Türkiye'de Atak helikopterin üretimi gerçekleşiyor ve 4.5 yıl sonra Atak helikopterleri testi, her şeyi bitmiş vaziyette. Uygulamada artık bu helikopterlerden bizzat kendimiz istifade eder hale geleceğiz.''

Akdeniz, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'daki istikrara yönelik politikaların İtalya ile örtüştüğünü belirten Başbakan Erdoğan, İtalya'nın önümüzdeki dönem G-8'in dönem başkanlığını üstleneceğini ve Silvio Berlusconi'nin 3. kez bunu üstlenen Başbakan olacağını anlattı. Bu süreç içerisinde Türkiye'nin G-20 içindeki konumunun Berlusconi ile olan çalışmalar açısından çok farklı bir önem arz ettiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, ''O süreci çok önemsiyoruz. Gerek Afganistan ve Orta Doğu politikaları noktasında G-8'in yaklaşımı çok daha farklı çok olumlu istikametinde gelişecektir'' dedi.

-''DÜNYA BARIŞIYLA İLGİLİ YAPMAMIZ GEREKEN BİRÇOK GÖREVLER OLACAK''-

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini de değerlendiren Erdoğan, Türkiye'nin bu üyeliği İtalya'dan devraltığını belirtti. Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''BM geçici üyeliğinden İtalya şimdi görevi devrediyor. Türkiye olarak bizler 2009-2010 yılında geçici üyeliği başlıyoruz. Dünya barışıyla ilgili yapmamız gereken birçok görevler olacak, yerine getirmemiz gereken görevler olacak. Bütün bunları samimiyetle ön yargısız bir şekilde yerine getirmenin gayretinde olacağız.

Terörle mücadelede, sahil güvenlik konusunda müşterek atacağımız adımları özellikle vurguladık. İlişkilerin çok daha güçlendirilmesi, çeşitlendirilmesi noktasında bugünkü zirveyi anlamlı buluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*