Erdoğan'ın Blair ziyareti

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan dün İngiltere Başbakanı Blair ile bir araya geldi. 1.5 saat süren görüşmede iki lider Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Kıbrıs konularında fikir alışverişinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SICAK KARŞILAMA Dün sabah, 10 Downing Sokağı’ndaki Başbakanlık Konutu’nda Erdoğan ve Türk heyetine yapılan sıcak karşılama ilgi çekti. İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Erdoğan’ı kapıda bekledi. 10 Downing Sokağı’na girildiğinde, Erdoğan arabadan indi ve İngilizce, "Günaydın Tony" diyerek, Blair’le el sıkıştı. ABD’de oldukça yoğun geçen görüşmelerin ardından Londra’ya gelen ve oruç tutan Gül yorucu tempoya yenik düşünce toplantıya yarım saat geç katıldı.

AÇIKLAMA YOK İki Başbakan’ın görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı yapması beklenirken, ne Blair ne de Erdoğan herhangi bir açıklama yapmaksızın vedalaştı. Blair, konuğunu kapıya kadar uğurladı. İki başbakan, kapıda gazetecilere poz verdi.

Erdoğan ve Blair’in 1.5 saat süren toplantıda AB süreci ve bu süreçteki ikili ilişkiler başta olmak üzere, Ortadoğu ve özellikle İsrail-Lübnan sorunu ve Kıbrıs konularını görüştükleri öğrenildi.

Tony ile samimi sohbet

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlık Konutu’nun kapısında karşıladı, ardından görüşmelere geçildi. Sabah 10.00’da başlayan toplantıda samimi hava dikkat çekti. Bir saat sürmesi planlanan toplantı, 1.5 saate uzadı. Başbakan Erdoğan’ın önceki gün Washington’da ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşme de planlanandan 40 dakika fazla sürmüştü. Londra’daki toplantı, önce heyetler arası, daha sonra iki başbakan arasında geçti.

Görüşmelerden memnun kaldı

BAŞBAKAN Erdoğan ve beraberindeki Türk heyetini Londra’ya iki ayrı uçak getirdi. Uçakların biri, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e, diğeri ise Londra toplantısına katılmak için Türkiye’den gelen Devlet Bakanı Ali Babacan ve eşine ayrıldı. Erdoğan ve beraberindekileri, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Akın Alptuna karşıladı. Uçağı 2 saat gecikmeli olarak Londra’ya gelen Erdoğan ve Türk heyetinin kaldığı Langham Hilton Oteli geniş güvenlik çemberi altına alındı.

REMZİ GÜR’DEN ZİYARET İngiltere’de yaşayan işadamı Remzi Gür de yakın arkadaşı Tayyip Erdoğan’ı odasında ziyaret etti. Remzi Gür, Hürriyet’e "Başbakan hem ABD hem de İngiltere görüşmelerinden oldukça memnun kalmış" dedi.

GÜL HASRET GİDERDİ Görüşmelerden sonra kaldıkları otele geri dönen Türk heyeti hareketli dakikalar yaşadı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Londra’da bankacılık yapan oğlu Ahmet Münir ile görüşüp, hasret giderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious