Erdoğan'ın bu sözleri kime?

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz mayıs-haziran aylarında yaşanan ekonomik dalgalanmadan sonra enflasyon yüksek çıktı diye 'zil takıp oynayanların' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin soğuk savaş alışkanlıklarını terk etmesi, kabuklarını kırarak komşularıyla sıcak ve dostane ilişkiler kurmasının beraberinde dış ticarette etkinliği getirdiğini kaydetti. Türkiye'nin ihracat rakamları hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, iktidara geldikleri 2002 yılı sonunda ihracatın 36 milyar dolar olduğunu, 2005 yılı sonunda bu rakamın yüzde 100'ün üzerinde bir artışla 73.5 milyar dolara çıktığını ifade etti. Erdoğan, 2006 yılının 11 aylık döneminde ihracatın, 2005'in aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 77 milyar dolar olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, geçen kasım ayında ihracatın 8.6 milyar dolara ulaştığını, bunun Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru olduğunu bildirdi. Geriye dönük 12 aylık ihracatın ise 84.4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Erdoğan, ihracatın yıl sonu itibariyle 84 milyar dolar olacağının şimdiden kesinleştiğini ifade etti. Erdoğan, iktidarlarında komşu ve çevre ülkelerle olan ihracatın da arttığına işaret etti. 2002'de komşu ve çevre ülkelerle 9 milyar dolar olan ihracatın, AK Parti iktidarının ilk 4 ayında 24 milyar dolara çıktığını ifade eden Erdoğan, bölge ile olan toplam dış ticaret hacminin de 22 milyar dolardan 60 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Geçtiğimiz mayıs-haziran aylarında yaşanan ekonomik dalgalanmadan sonra enflasyon hedefinden bir sapmanın meydana geldiğini anlatan Başbakan Erdoğan, daha sonra alınan tedbirler sayesinde yıl sonu enflasyonun yine tek haneli rakamlara ineceğini kaydetti. Erdoğan, o dönemki dalgalanmada enflasyon yüksek çıktı diye zil takıp oynayanların olduğunu ifade ederek, muhalefetin TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon rakamlarına bile inanmak istemediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious