Erdoğan'ın cebinde kalan bakan!

Erdoğan'ın cebinde kalan bakan! .40520
  • Giriş : 07.09.2007 / 13:29:00

Erdoğan, Sezer ile Gül'e farklı liste hazırlamıştı. Peki bu farkı yaratan isim kimdi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cep’teki 14 günlük bakan

Biliyorsunuz, Başbakan Erdoğan 60. hükümet listesini ilk olarak 15 Ağustos’ta 10. Cumhurbaşkanı Sezer’e sundu. Sezer’in ‘ Yeni cumhurbaşkanına götür’ önerisi üzerine hükümetin kuruluşu için 11. cumhurbaşkanının seçilmesi beklendi. Erdoğan da 28 Ağustos’ta listeyi yeni cumhurbaşkanına götürdü.

Bir çok gazetede bazı bakanların Gül’ün tercihi doğrultusunda yer değiştirdiği iddia edilirken, Çankaya’daki zirvenin perde arkasını yazarak listede hiçbir değişiklik olmadığını belirtmiştim. Ancak Erdoğan’ın Sezer ve Gül’e sunulan iki liste arasında bir iki küçük değişiklik olabilir sözü karanlıkta kalmıştı.

Şimdi ona da açıklık getirelim. Sezer’e sunulan listede Ankara Milletvekili Doç. Dr. Aşkın Asan, Devlet Bakanı olarak görev alıyordu. Yani Sezer listeyi onaylasaydı 15 Ağustos’ta Asan, Devlet Bakanıydı.

29 Ağustos’ta Gül’ün onayladığı listede Asan yoktu. İlk listede yer alan Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle boşalan Dışişleri’ne Ali Babacan’ın kaydırılması, Babacan’ın yerine Mehmet Şimşek’in getirilmesi, ikinci kadın bakanın şansını ortadan kaldırdı.

Doç. Dr. Aşkın Asan 42 yaşında, Trabzonlu. Riyad Eğitim Fakültesi mezunu, ABD’de Texas Tech Üniversitesi’nde bilgisayar ve öğretim teknolojileri alanında master sahibi. 19. Mayıs Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamlayan Asan, vekil olmadan önce Umman’ın başkenti Muscat’ta Sultan Qaboos Üniversitesi’nde doçent görev yapıyordu. Evli, 3 çocuk annesi. İngilizce ve Arapça biliyor.

Ne diyelim, kısmet...

Şamil TAYYAR - STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious