Erdoğan'ın CHP'li Kart'a açtığı dava reddedildi

Erdoğan'ın CHP'li Kart'a açtığı dava reddedildi.10461
  • Giriş : 28.05.2009 / 15:24:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti tüzel kişiliği adına, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart hakkında açılan 50 bin TL'lik manevi tazminat davası reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan ve AK Parti'nin avukatı Muammer Cemaloğlu ile Atilla Kart'ın avukatı Burcu Gökdağ katıldı.

Yargıç Ahmet Özdemir, dava dosyasına ilişkin bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını kaydetti.

Avukat Cemaloğlu, bilirkişi raporunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, davanın kabul edilmesini talep etti. Atilla Kart tarafından ileri sürülen iddiaların, dosyadaki mevcut delillerle kanıtlanmasının mümkün olmadığını ifade eden Cemaloğlu, ''Müvekkillerim açıkça usulsüzlük ve yolsuzlukla itham edilmektedir. İddialar, davalı tarafından kanıtlanamamıştır'' dedi.

Avukat Gökdağ ise Kart'ın iddialarının eleştiri sınırları içerisinde bulunduğunu ileri sürerek, davanın reddine karar verilmesini istedi.

Yargıç Özdemir, davanın reddine karar verildiğini açıkladı.

Davanın dilekçesinde, CHP Milletvekili Kart'ın, 31 Ekim 2008 tarihinde TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''Siyasi bir eleştirinin ötesinde AK Parti ve Erdoğan'ı ağır bir biçimde suçlayıcı, karalayıcı, tamamen gerçek dışı ifadeler ve iftiralara yer verdiği'' ileri sürülmüştü.

Dilekçede, Kart'ın basın toplantısında, ''Öyle anlaşılıyor ki devletin tamamen güvenliği ve devlet sırrı kapsamında kullanılması gereken örtülü ödenek harcamaları Başbakan'ın ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin harcamalarında kullanılmış, daha da ötesi Başbakan'ın kişisel ve özel harcamalarında kullanılmış. Bunun başka bir açıklaması başka bir anlamı olamaz'' şeklinde ifadeler kullandığı aktarılmıştı.

Dava dilekçesinde, Atilla Kart'tan, yasal faiziyle birlikte her bir davacı için 25'er bin TL olmak üzere toplam 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*