Erdoğan'ın çıkışına büyük destek!

Erdoğan'ın çıkışına büyük destek!.8599
  • Giriş : 19.03.2009 / 07:00:00
  • Güncelleme : 19.03.2009 / 00:15:22

Avrupa Birliği'nin 'siyasi partileri kapatmayı zorlaştırın' teklifi hayata geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün seçimden sonra MHP ile masaya oturacaklarını açıkladı.

Değişiklikte Venedik Kriterleri'nin dikkate alınacağının altını çizdi. Sivil toplum örgütleri de bu girişime tam destek veriyor. Sivil kuruluşlar, Türkiye'nin demokratikleşmesi için siyasi partiler üzerindeki yargı baskısının kalkması gerektiği görüşünde. Yasal değişikliklerin vakit kaybedilmeden yapılmasının önemi üzerinde duruyorlar. Görüşler özetle şöyle:

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Şiddete bulaşmadıkça, partilerin kapatılması çağ dışı. Ülke adeta siyasi partiler çöplüğü haline getirildi. Hukuk ve yargı yoluyla siyasete yapılan müdahalelerin son bulması gerekiyor. Siyaset, kapatma baskısı altında olmadan, sorun çözme yeteneklerini geliştirmeli. Halk beğenmediği partiyi zaten kapatır.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Parti kapatmalar yüzünden, Türkiye'de siyasi gelenek yerleşemedi. Bu ülkede 90. yılını kutlayan işkembeci varken, 30. yılını kutlayan siyasi parti yok. Herkesin durup düşünmesi gerekiyor.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Özgürlükler her alanda genişletilmeli. Parti kapatma da zorlaştırılsın, Sendikalar Yasası da değişsin. 1 Mayıs Taksim'de kutlanabilsin.

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya: Siyasi partilerin kapatılmasıyla halkın iradesi ortadan kalkıyor. Sürekli kapatma tehdidi altında kendilerine de topluma da yararlı olamazlar. Partiler demokratik meşru yollardan vazgeçip şiddete başvurarak topluma zarar verir duruma gelmeleri halinde kapatılabilmeli.

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Nurullah Albayrak: Yaşananlar 1950'lerden kalma bir zihniyetin göstergesi. Kapatılma kararı verilebilmesi için, söz konusu partinin şiddeti yöntem olarak benimsemesi ve teşvik etmesi gerekir. Siyasi Partiler Yasası'ndaki 'odak' ifadesi çok muğlâk. İfadeler o kadar açık olmalı ki, sade vatandaş da bunu anlayabilsin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*