Erdoğan'ın da katılacağı D-8 Bali Zirvesi başlıyor

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin öncülüğünde kurulan G-8 (Gelişen 8 Ülke), 5. Zirvesi, Endonezya'nın Bali adasında yarın başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Westin Resort Otel'de yarın sabah başlayacak zirvenin açılış konuşmasını, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono yapacak. İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinicat'ın konuşmasının ardından ise Endonezya Cumhurbaşkanı Yudhoyono dönem başkanlığını İran Cumhurbaşkanı Ahmedinicat'a devredecek.
Bali Zirvesi'nde liderler, 2004 yılında yapılan Tahran Zirvesi'nden bugüne geçen sürede D-8'in sergilediği performansın değerlendirmesini yapacaklar. Toplantıda, D-8 işbirliğinin önündeki olanaklar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak ve D-8'in verimliliğinin artırılması için yapılması gerekenler belirlenecek. Zirve sırasında "D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması" ve "Gümrük Alanında İdari Yardımlaşma İşbirliği Anlaşması" imzalanacak. Ayrıca liderler tarafından Bali Bildirisi de kabul edilecek. Zirvede öne çıkan gündem ise ülkeler arasında gümrük indirimine gidilmesi ve ülkelerin aralarındaki ticaret hacimlarinin artırılması. Bu konudaki kararlılığın liderler zirvesinde netleşmesi bekleniyor.

Zirve'de Başbakan Erdoğan ile birlikte Türkiye'yi temsil edecek olan Kürşat Tüzmen Erdoğan'dan önce Bali'ye geldi. Tüzmen, Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye'yi temsil etti. Zirve nedeniyle Westin Otel'de bir de Ticaret Fuarı açıldı. 8 ülkeden gelen 60 civarında firmanın katıldığı fuara Türkiye'den 6 firma katılıyor.

Zirveye ev sahibi Endonezya ile İran ve Nijerya Cumhurbaşkanı düzeyinde katılırken, Türkiye, Malezya ve Pakistan Başbakan düzeyinde, Mısır ve Bangladeş ise Dışişleri Bakanları düzeyinde katılıyor. İlk adımı , Türkiye'nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımı ile 22 Ekim 1996'da İstanbul'da düzenlenen "Kalkınma İşbirliği Konferansı"nda atılan D-8 oluşumu, 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan Devlet veya Hükümet Başkanları zirvesiyle resmen kurulmuştu. D-8, bugüne kadar İstanbul, Dakka, Kahire ve tahran olmak üzere dört zirve, sekiz Bakanlar Konseyi, on dokuz Komisyon Toplantısı ve çok sayıda teknik düzeyde toplantı yaptı. Gelişme yolundaki 8 ülkenin oluşturduğu D-8, üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir oluşum olarak biliniyor. Örgütün amacı, kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında yeni imkanlar sağlamak, olarak tanımlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious