Erdoğan'ın Davos'ta yoğun gündemi

Erdoğan'ın Davos'ta yoğun gündemi.9481
  • Giriş : 26.01.2009 / 15:23:00

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu Toplantısı'na katılacak olan Başbakan Erdoğan, toplantılar çerçevesinde çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, İsviçre'nin Davos kasabasında 28 Ocak-l Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısının, devlet adamları, uluslararası iş ve finans çevrelerinin üst düzey yöneticileri, akademisyenler, basın yayın kuruluşları ve sivil toplum örgütleri mensuplarını bir araya getiren, ekonomik ve ticari konuların görüşüldüğü önemli bir etkinlik olduğu hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, bu yıl düzenlenecek toplantıya 96 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılması, 43 devlet ve hükümet başkanı ile 60 bakanın Davos'ta bulunması bekleniyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinden yaklaşık bin 400 üst düzey yöneticinin de katılması öngörülen toplantıların bu yılki teması, ''Küresel Kriz Sonrasının Dünyasını Biçimlendirmek'' olarak belirlendi.

Küresel mali krizin çeşitli yönlerinin ve çözüm yollarının ele alınacağı toplantılar çerçevesinde, ''Ekonomi'', ''Jeopolitik'', ''Teknoloji ve Toplum'' ve ''İş Dünyası'' ana başlıkları altında yaklaşık 200 konuda oturum ve toplantı düzenlenecek.

28-29 Ocak tarihlerinde Davos'ta bulunacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Büyük Oyun Yeniden'' (Küresel iktisadi durgunluğa karşın Kafkasların ve Orta Asya'nın stratejik ve ekonomik geleceği yeniden nasıl düzenlenecek) ve ''Gazze: Orta Doğu Barışı İçin Model'' (Gazze'deki kriz ve bunu çevreleyen belirsizlik ve Orta Doğu Barış Süreci'nin bir kez daha elden kaçmasını önlemek için ne yapılabilir?) konulu oturumlara katılacak ve Türkiye'nin görüşlerini dünya kamuoyuna anlatacak.

Davos toplantılarına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katılacak.

Başbakan Erdoğan, Davos toplantısı çerçevesinde ekonomi ve finans çevrelerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla da ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan'ın, bugün itibariyle, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe Velez, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Hans Rudolf Mertz, Orta Doğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore ile görüşmesinin kesinleştiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*