Erdoğan'ın eli boş kaldı

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan, Mumcu ve Ağar'dan umduğunu bulamadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Köşk seçiminde Meclis'te 367 vekil olmasını garantilemek isteyen Erdoğan, Mumcu ve Ağar'dan umduğunu bulamadı. Ağar: Kayıtsız şartsız destek veremeyiz. Mumcu: Şu aşamada destek yok

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim süreci kapsamında dün görüştüğü DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'dan beklediği desteği alamadı. Her iki lider de görüşme sonrası yaptıkları açıklamalarda, Erdoğan'a destek verip vermeme kararı için önce AKP'nin Cumhurbaşkanı adayını ve uzlaşma konusundaki tavrını görmek istediklerini söyledi. Mumcu, Radikal'e açıklamasında da "Başbakan'ın şu aşamada aradığı desteği bulduğunu söylemek mümkün değil" diye konuştu.
DYP lideri Ağar, sorunu mahkemede çözme yanlısı olmadıklarını vurgulayıp, Erdoğan'ın "İlk tur yoklamasında 367 katılım gerekmez" tezine yakın dursa da, yoklamaya girip girmeyecekleri konusunda işaret vermedi. Ağar, Erdoğan'a uzlaşma için CHP'yle de görüşmesi gerektiğini söyledi. 367 konusunda Ağar'a benzer tavır, "Dayatma ya da köşeye sıkıştırma tavırlarına alet olmayacağız" diyen Mumcu tarafından da sergilendi.
Erdoğan dün AKP grup toplantısı ardından saat 13.30'da Ağar'la görüşmek üzere DYP Genel Merkezi'ne geldi. Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz eşlik etti.
Görüşmede Ağar, Erdoğan'a, "Uzlaşma demokrasinin en önemli güçüdür. İktidar partisi olarak size görev ve sorumluluk düşüyor" diyerek, 367 sorununun mahkemeye taşınmadan çözülmesi için CHP'yle görüşmesini istedi. Ağar, CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürmesine kimsenin bir şey deme hakkı olmadığını da söyledi. Erdoğan'sa "367 kişiyle açılması gerektiği konusunda ne düşünüyorsunuz" sorusunu yöneltti. Ağar, Erdoğan'a verdiği yanıtı görüşme sonrasında da açıklarken, demokraside hesaplaşma yerinin sandık olduğunu, mahkeme salonları olmadığını söyledi.
Ağar'ın üstü kapalı bir şekilde, Erdoğan'a "Aday olma" mesajı da verdiği öğrenildi.
Ağar'ın "Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Kuzey Irak, Kıbrıs gibi önemli meseleler var. Siz fonksiyonel bir noktada bulunuyorsunuz, bu sorunları ve Türkiye'nin geleceğini de düşünerek cumhurbaşkanlığını değerlendirmelisiniz" dediği kaydedildi.
Basın toplantısında Erdoğan, 367'nin bulunması için destek isteyip istemediği sorusu üzerine, Anayasa'nın bu konuda açık olduğunu söyledi ve "Ben sayın Genel Başkan'a haddi tecavüz ederek böyle bir şeyi söyleyemem" dedi. Ağar'ın, hesaplaşma yerinin mahkeme değil sandık olduğunu söylediğine dikkat çeken Erdoğan, "Sandığın da zaten süresi yaklaştı. Beş-altı ay sonra sandıklar da kurulacak. Arzumuz hakikaten hepimiz sandıklarda ayrıca gelelim orada ne yapılması gerekiyorsa sandıklarda yapalım. Meydanlarda zaten hep birlikte konuşacağız" diye konuştu.
Erdoğan'a aday olup olmayacağını sormadığını kaydeden Ağar, oylamaya katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine de "Aday yok ortada, süreç belli değil. Demokrasi ve hukuku desteklemek bizim temel zeminimizdir. Ama iktidar partisinin politikalarını kayıtsız şartsız desteklemek bizim görevimiz de değildir, işimiz de değildir" dedi. Ağar, "Oylamaya katılıp katılmama kararını Anavatan'la birlikte mi alacaksınız" sorusuna, "İstişare edilir herkes kendi kararını alır" yanıtını verdi. "Erdoğan'ın adaylığına parti olarak bir rezerviniz var mı?" sorusunaysa Ağar'ın yanıtı şöyle oldu: "Şartlara sahip olan herkes aday olabilir. Ancak aday olmak durumundaki herkes, özellikle sorumlu makamlardakiler bir değerlendirme yapmalı."

'Tüm halkı kucaklamaya' itiraz
Erdoğan DYP'den sonra Anavatan Genel Merkezi'ne geçti. Edinilen bilgiye göre Mumcu görüşmede Köşk seçiminde gerginlik olmaması gerektiğini ifade ederek, "Bu konuda size görev düşüyor. Seçilecek Cumhurbaşkanı tüm halkı kucaklayacak biri olmalı" diye konuştu. Mumcu, 'Cumhuriyet Mitingi'ne de atıf yaparak, "Bu yöndeki talepler de göz ardı edilmemeli" dedi. Mumcu, Erdoğan'ın, "Saymışlar mı orada kaç kişi var, nereden biliniyor?" şeklindeki sözleri üzerine de, "Önemli olan sayı değil, oradakiler de halk kitleleri, herkesin sesine kulak verilmeli" dedi. Mumcu, 'tüm halkı kucaklayan biri' vurgusunu yineleyince Erdoğan'ın "Bu mümkün mü?" demesi dikkati çekti. Mumcu ise "Neden olmasın" diyerek yanıtladı.
Görüşmenin ardından Erdoğan adaylık konusunda, "Belirlenmiş bir isim söz konusu değil. Her ne kadar birçok gazetelerde bazı köşe yazarları vesaire, ismim üzerinde spekülasyonlar yapıyorlarsa da böyle bir şey söz konusu değil. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde somutlaşacaktır" dedi.

Mumcu: Dayatmaya müsaade yok
Erdoğan'ı uğurladıktan sonra konuşan Mumcu ise AKP'nin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili görüşlerini açık bir şekilde öğrenememekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi. İki yıl önce Erdoğan'dan istedikleri randevuyu anımsatan Mumcu, özetle şöyle dedi: "İktidar ve anamuhalefet bizi, kendi senaryolarının zorunlu oyuncuları gibi görme kolaycılığına düşmemelidir. Hiçbir dayatma ya da köşeye sıkıştırmaya müsaade etmeyeceğimizi milletimiz bilmelidir."
Erdoğan'ın destek talebinde bulunmadığını söyleyen Mumcu, asıl yapılması gerekenin Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanını halka seçtirmek olduğunu vurguladı.
Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "İlk tur oylamada 367 milletvekili hazır olmalı" iddiasından sonra seçim tartışmaları bu yöne kaymıştı. CHP, sorunu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını açıklamış, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, başvuru halinde ikinci tura dek kararı vereceklerini söylemişti. Başkanvekili Haşim Kılıç'ın da "Keşke bize gelmese" demesi, Tuğcu'nun açıklamasıyla birleşince, TBMM Başkanı Arınç dışında 353 vekili bulunan AKP, CHP dışındaki muhalefet partileriyle görüşme kararı almıştı.

'Kapıları kapatan Baykal'a gitmem'
Başbakan Erdoğan, DYP ve Anavatan ziyaretlerinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüşme konusunu değerlendirirken, şöyle dedi: "O konudaki kanaatimi söyledim. Kanaatim nedir? Sayın Baykal şahsımla alakalı olarak kapıları kapamamış olsaydı, kesinlikle Baykal'ı ziyaret ederdim. Önyargım yok ama kapılar yüzüme kapandıktan sonra, bu kadar hakaretleri yedikten sonra, herhalde böyle bir şeyi benim arzu etmem de kolay bir şey olmasa gerek." DYP'deki görüşmede ise Ağar, "Bütün şartlara rağmen" CHP ziyaretinin yararlı olacağını düşündüklerini söylerken, Erdoğan bu ifadeleri yanıtsız bıraktı. Erdoğan "Uzlaşma istemek, sen olma demektir" diyen Baykal'ı destek turlarının dışında bırakmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious