Erdoğan'ın elini öptüğü hoca ne dedi?

Erdoğan'ın elini öptüğü hoca ne dedi?.9396
  • Giriş : 19.09.2008 / 03:50:00
  • Güncelleme : 18.09.2008 / 22:55:40

Başbakan Erdoğan'ın elini öptüğü hocası Prof. Dr. Orhan Oğuz konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, bir ülkeyi ileriye taşıyacak kurumların en başında üniversitelerin geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Sürmeli, Anadolu Üniversitesinin yeni akademik yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törende, Yunusemre Yerleşkesi içindeki Prof. Dr. Orhan Oğuz Eğitim Tesisi önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, saygı duruşundu bulundu.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam eden törende Şef Gülsevin Doğanay'ın yönetiminde AÜ Devlet Konservatuvarı Çok Sesli Gençlik Korosu, İstiklal Marşı'nı seslendirdi.

Şef Burak Tüzün yönetimindeki AÜ Senfoni Orkestrası tarafından hazırlanan klasik müzik dinletisinin ardından, üniversiteyi tanıtan film gösterimi yapıldı.

Öğrenciler adına Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencisi Yasemin Özavcı, mezunlar adına İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu Bahadır Karataş, öğretim elemanları adına Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Döğeroğlu konuşma yaptı.

-''ÖĞRENCİ SAYIMIZ 1 MİLYON 200 BİNİ GEÇECEK''-

Prof. Dr. Sürmeli, yaptığı konuşmada, Türk eğitim sisteminde ilkleri yaratarak öncü bir kurum olan AÜ'nün 50. yılını kutladığını belirterek, AÜ'nün gerçekleştirdiği atılımlarla sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir kurum olarak yerini aldığını kaydetti.

AÜ'nün 50. yılını, bilimsel, eğitsel, kültürel ve sanatsal çerçeveleri kapsayan zengin bir içerikle yoğun bir şekilde kutladığını ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, şöyle konuştu:

''Bu yıl AÜ'nün örgün bölümlerine 140'ı yabancı uyruklu olmak üzere toplam 6 bin 60 öğrenci yerleştirilmiştir. Yeni ders yılında öğrenci sayısı 26 bin 281 olmuştur. Ayrıca 328 bin 432 öğrenci uzaktan öğretim veren İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültelerimize kayıt yaptırma hakkı kazandı. Böylece öğrenci sayımızı 1 milyon 200 bini geçecektir. Bu sayı da ülkemizde yüksek öğretim okuyan öğrencilerin yaklaşık yüzde 42'sini oluşturmaktadır. AÜ'de 19'u yabancı toplam 1812 öğretim elemanı görev yapmaktadır.''

Prof. Dr. Sürmeli, son iki yılda kurulan 41 üniversite ile Türkiye'nin bütün illerinin üniversiteye kavuştuğunu belirterek, söz konusu üniversitelerin bilinen anlamda üniversite olmaları için milyarlar mertebesinde çok büyük mali kaynaklara ve binlerce öğretim üyesine ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Mali kaynak ve öğretim elemanı ihtiyacının eski üniversiteler için de geçerli olduğunu anlatan Prof. Dr. Sürmeli, şöyle devam etti:

''Bu eğitim sorununu, bugün ülkemizin en başta ve öncelikle ele alınması gereken bir sorunu olarak görüyoruz. Çünkü, bir ülkeyi ileri taşıyacak kurumların en başında üniversiteler gelir. Her yeni öğretim döneminde açılan üniversite kapıları, aynı zamanda tüm insanlığa açılan umut kapılarıdır. Gücümüz dogmaların, gericiliğin, irticanın egemen olduğu dünyanın değerleri değil, Büyük Önder Atatürk'ün tanımıyla (İrfanı Hür Vicdanı Hür) insanların yaşadığı aklın ve bilimin egemen olduğu çağdaş dünyanın değerleridir. Bize düşen bu değerlerle öğrencilerimizi yetiştirmek ve bu değerler doğrultusunda çalışmaktır. AÜ olarak bugün de, geçmişte olduğu gibi, çalışmalarımız Büyük Önder Atatürk'ün gösterdiği çağdaşlık yolunda olacaktır. Geleceğin daha güçlü ve müreffeh Türkiye'sini yaratmanın O'nun bize gösterdiği hedefler doğrultusunda çalışmaktan başka bir yol olmadığını bilerek, yolumuza devam ediyoruz.''

-BİLİM VE TEŞVİK ÖDÜLLERİ-

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Savaş Koparal, Yrd. Doç. Dr. Atakan Doğan, Yrd. Doç. Dr. Uğur Serincan ve Yrd. Doç. Dr. Başak Burcu Uzun'a AÜ Bilim ve Teknoloji Teşvik ödülü verildi. Prof. Dr. Sürmeli ve Enstitü Müdürleri yüksek lisans ve doktora mezunlarına diploma verdi.

AÜ'nün açılışlarının gelenekselleşen bölümlerinden biri olan ilk ders ise bu yıl Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Sak tarafından verildi. Doç. Dr. Sak, ''Üstün Zekalılar Eğitimi'' konulu dersiyle öğrenci ve katılan konuklara bilgi verdi. Şef Gülsevin Doğanay yönetimindeki Çok Sesli Gençlik Korusu, AÜ Marşı'nı okumasıyla tören sona erdi.

Törene, Vali Kadir Çalışıcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nedim Öztürk, MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, eski Milli Eğitim Bakanı Orhan Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaburun, YÖK Üyesi Prof. Dr. Engin Ataç da katıldı.

-''BAŞBAKAN, MÜTEVAZI VE SPORTMEN BİR ÇOCUKTU''-

Öte yandan, 1969-1971 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı yapan ve programa katılan Prof. Dr. Orhan Oğuz, gazetecilerin bir etkinlikte elini öpen eski öğrencilerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Hocaların, anne ve babaların eli öpülür. İşte o kadar. Başbakan, mütevazı ve sportmen bir çocuktu. Benim elimi herkes öpüyor. Bu eli talebelerim olan Devlet Başkanları, Bakanlar, Başbakanlar, Anayasa Mahkemesi Başkanları öptü. Ben de mutlu oluyorum. Demek ki bizi seviyorlar, sayıyorlar.'' .

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de öğrencileri arasında bulunduğunu anımsatan Oğuz, ''O da her zaman elimi öper. Büyükerşen'i ben yetiştirdim. Maliye konularını iyi bilir. İyi yetişti. Eskişehir'e çok güzel hizmetler sunuyor. Ben de mutlu oluyorum. İnşallah başarısı devam eder'' diye konuştu.

Törene katılan Büyükerşen de, 84 yaşındaki Orhan Oğuz'un elini öptü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*