Erdoğan'ın 'gençlik lideri' Esenler'de

Erdoğan'ın 'gençlik lideri' Esenler'de.10844
  • Giriş : 18.01.2009 / 12:52:00

AK Parti Esenler Belediye Başkan adayı Tevfik Göksu, uluslararası projelere imza atıp ödül alan bir araştırmacı. Göksu, teroriyi, pratiğe taşımada kendisine meydan okuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sizin bir araştırma şirketiniz var. GENAR saygınlığının zirvesinde olan bir dönemde. En çok itibar görüp kapınızın çalınacağı bir dönemde niçin siyasete atıldınız?

- Biz yerel yönetimlerde bir çok projeye danışmanlık yaptık. Bu araştırmalar, doktora tezi konusu oldu, bir çok ödül aldı. Ciddi çalışmalar yürüttük.

- Uluslar arası ödüllerden söz ettiniz. Ne tür ödüller bunlar?

- “Kentim İstanbul” diye bir proje yaptık biz. 8 ayrı üniversitede doktora tezi oldu. Bir başkasında “Kadim” diye bir proje yaptık. Bir kentte yaşayan bir bireyin tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı ama bu karşılama derken burada önemli olan insanların giderek değil, belediyenin ulaşarak karşılayacağı bir proje bu. Bu proje Sorbonne Üniversitesi'nde tartışıldı.
Sanıyorum AK Parti de bu yolda bizim bir katkıda bulunacağımızı düşünerek bize bir teklifte bulundu.

- Sizin daha önce bu dönem için siyasete girme düşünceniz yoktu. Pozisyonunuzu ne değiştirdi?

- Şöyle düşündüm. Biz şimdiye kadar hep teorik çalışmalar yaptık. Şöyle olmalı, böyle olmalı diye insanlara yol gösterdik. Hadi bakalım şimdi onları gösterme fırsatı doğu. Gel bunları yap dedim.

- Yani bir anlamda teorik bilgilerinizi pratiğe dönüştürme yolunda kendinize de meydan okudunuz.

- Evet, evet. Bir nevi kendime de meydan okumuş oldum. İnşallah bu anlamda, bugüne kadar edindiğimiz bilgi birikimi, sosyal çevre birikiminin hepsini oraya taşıyarak Esenler'e ciddi bir yol aldıracağız.

- Sosyal birikim dediniz. Neyi anlatmak istediniz?

- Yerel yönetimlerde sosyal çevre çok önemli. Oraya katılacak farklı bir vizyon çok önemli. Dışarıdan gelece k entelektüel destek. Bunların hepsini inşallah oraya taşımamız gerekiyor. Bu da bende var. İnşallah bu ufku oraya taşıyacağız.

- Farklı neler yapacaksınız?

- Birincisi, Esenler'i merkezde olmasına rağmen, sıkışmış ülke olmaktan çıkarıp sıyrılmış ilçe yapacağız. Bildiğiniz gibi Esenler merkezde ama çok sıkışmış bir ilçe. Bu sıkışmışlığından sıyrılıp öne çıkmış bir ilçe haline getireceğiz.

- Bu “sıkışmış” ve “sıyrılmış” kavramlarıyla neyi anlatıyoruz?

- Birincisi Esenler'de ciddi anlamda bir arsa sorunu var. İlçede toprak yok. Burada arsa üretecek projeler geliştirmemiz gerek. Yapılacak çalışmalarımız için bu gerekli. İkincisi çok ciddi anlamda sosyal görünürlük ortaya çıkaracağım. Yani Esenler diye bir ilçenin var olduğunu ve burada da 500 bin insanın yaşadığını ortaya koyacağım. Daha da önemlisi, bu insanların modern yaşamın tüm unsurlarından istifade edebildiğini göstereceğim.

- Dışarıdan baktığınızda bu Esenler'in en önemli ihtiyaçlarından birisi gibi duruyor.

- Kesinlikle öyle.

- Sosyal taban ve geldiğiniz çizgi açısından baktığınızda Esenler'i nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Ben araştırmacılığa baktığımda aktif siyasetin içinde olan birisi idim. Benim bir yaşam tarzım var. Benim yaşam tarzım ile Esenler'in yaşam tarzı birebir örtüşüyor. Ben halkın içerisinde olan bir insanım. Halka hiç tepeden bakmamış bir insanım. Onlar gibi yaşayan bir insanım. Bunun için ben Esenler halkı ile gönül dili ile rahatlıkla konuşabileceğimi düşünüyorum. Çünkü onlardan ayrışan hiçbir noktam yok.

- Aktif siyaset yaptım derken Refah Partisi'ndeki çalışmalarınızı kastettiniz sanıyorum.

- 1991-2000 arasında aktif siyasetin içinde idim. Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nin en alt kademelerinden il başkan yardımcılığına kadar çok farklı kedemelerinde görev yaptım. Gençlik Başkanlığı, Marmara Bölge Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı, seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı… Ben Sayın Başbakanımızın Gençlik Kolları Başkanlığı'nı yaptım. İstanbul'da birçok seçim kampanyası yürüttüm.

- seçim kampanyasını ne zaman ve nasıl başlatıyorsunuz?

- Kampanyayı, 19 Ocak pazartesi akşamı başlatıyoruz. Akşam saat 19.00'da, bölge milletvekillerinin de katılımı ile aday tanıtım toplantısı yapacağız. Esenler Belediye Kültür Merkezi'nde olacak. Bütün halkımız da davetli bu toplantıya.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*