Erdoğan'ın görmek istediği belge...

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görmek istediği genelgenin İçişleri Bakanlığı'nın pasaportlarda kullanılacak fotoğrafla ilgili genelgesi olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanlığı'nın ülke içinde pasaport veren valiliklere ve yurt dışında temsilciliklere gönderdiği 'Pasaport Alımında Dikkat Edilecek Hususlar' genelgesinde, 'pasaportlara konulacak fotoğrafların kişiyi açık ve şüphe bırakmayacak şekilde tanımlamasının ve yüz hatlarının tümüyle göstermesinin gerekliliği' ifade ediliyor. Genelgede, 'yüzü tamamen kaplayan gür sakal ya da koyu güneş gözlükleri ile çekilmiş ya da yüz şeklini farklı yansıtacak gölgelemelerin olduğu fotoğrafların da pasaportlarda kullanılamayacağı bildiriliyor. Genelge, baş örtüsünü ise yasaklamıyor.

Erdoğan, dün Almanya'nın Berlin Kenti'nde Türk vatandaşları ile bir araya gelmişti. Bu toplantıda bir vatandaş, baş örtüsü ile büyükelçiliğe giremediğini kaydederek, bu durumu Erdoğan'a şikayet etmişti. Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik ise Erdoğan'a "Bu durumun elçiliklere giriş ile ilgili değil, pasaportlardaki fotoğraflarla ilgili yazılı bir genelge ile ilgili olduğunu" söylemişti. Erdoğan ise, İrtemçelik'e bu genelgeyi görmek istediğini söylemişti.

BAŞ ÖRTÜSÜNÜ YASAKLAMIYOR

İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre; Erdoğan'ın görmek istediği genelge 1984 yılında yayımlanan ve bu süre içinde birkaç kez değişen 'pasaport alımında dikkat edilecek hususlar'ı belirleyen genelge. Pasaportlardaki fotoğraflarla ilgili genelgede, 'Kadınlar için çehrenin tam olarak görülmesine mani olmayacak şekilde başın saç diplerinden itibaren bir örtü ile bağlanmış şekilde çekilmiş fotoğraflar kabul edilmektedir' deniliyor.

Pasaportlar için kullanılacak fotoğrafların, kişinin son durumu temsil eden ve cepheden çekilmiş olması gerektiği belirtilen genelgede, fotoğraflarda şapka ve güneş gözlüğü kullanılmaması gerektiği kaydediliyor. Sahibine benzemeyen, eskiden çekilmiş, renkleri karışmış solmuş, çarşaflı, peçeli olan ve yüz hatları tanınmayacak şekilde saç ve sakalları birbirine karışmış fotoğrafların da pasaport için kabul edilmeyeceği genelgede bildiriliyor.

VİZELERDE DE FOTOĞRAFLAR ÖNEMLİ

Pasaportlardaki fotoğraf kullanımının açık ve netlik tanımı, yabancı ülkelere vize başvurusunda da önemli şartlardan biri olarak kullanılıyor. Büyükelçilikler, yüzün net ve açık şekilde görüldüğü genelde açık arka fon üzerinde çekilmiş fotoğraflar istiyor. Tartışmanın yaşandığı Almanya'da, vize başvurularında biyometrik vesikalık fotoğraf istiyor. İstenilen fotoğraf, ''resim üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı. Yüz kısmının yüksekliği resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalıdır'' şeklinde özetleniyor. Bakış yönü ve yüz ifadesine kadar tanımlama yapılan fotoğraflar için renkli camlı gözlük veya güneş gözlüğü kabul edilmediği dile getiriliyor. Başörtülü fotoğraflara genellikle izin verilmemekle birlikte 'dini sebeplerden dolayı münferit olarak istisnalara izin verildiğini bildiren Büyükelçilik, ''Bu durumda yüzün, çene ucundan alına kadar görünür olmasını, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamasını'' istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious