Erdoğan'ın grup toplantısının tam metni

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısının tam metni şöyle;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, ''Birliğimizi ve bütünlüğümüzü zedelemeden, bu millete sadakatle hizmet yarışında bir tek geri adım atmamak üzere, yürüyüşümüze emin adımlarla devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında, tarihi toplantılarından birini daha gerçekleştirmek üzere bir arada bulunduklarını belirterek, bir kez daha bu birlikteliğin daim olması, millete şerefle hizmet etme aşkının aynı şekilde devam etmesi temennisinde bulundu.

İçinde bulunulan sürecin Milli Egemenlik Haftasına denk düşmesinin manidar bir rastlantı olduğunu, bundan da mutluluk duyduğunu belirten Erdoğan, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramının ve TBMM'nin açılışının 87. yıldönümünü bir kez daha kutladı.

Başta, Cumhuriyetin kurucusu ve çocuklara bu bayramı hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm istiklal kahramanlarını, TBMM'nin kurucu üyelerini rahmetle andığını belirten Erdoğan, ''İçinde bulunduğumuz bu Meclis, yeryüzünde bir ikinci örneği bulunmayan gazi ve kahraman bir meclistir. Millet olarak kahramanlık destanımızı yazan bu meclis, istiklal mücadelemizin en önemli sembolü olduğu gibi, istikbale emin adımlarla yürümemizin de en önemli teminatıdır'' diye konuştu.

''Bu Mecliste sadece ama sadece milletimizin iradesi tecelli eder'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Milletimiz, 87 yıl boyunca egemenlik hakkını, bağımsızlığını, özgürlüğünü, öncelikle TBMM'nin aldığı kararlarla kullanmıştır. Demokrasinin, yani millet iradesinin arzularının ve taleplerinin tecelli ettiği sorularının cevap bulduğu yer, burasıdır. Dolayısıyla TBMM mensubu olmak, bu çatı altında istiklalimize, ülkemize, geleceğimize sahip çıkmak, en önemli gurur vesilemizdir. Bu şerefli vazifeyi aksatmadan 5 yıldır bizimle yerine getiren siz değerli arkadaşlarıma, milletim adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.''

Başbakan Erdoğan, milletvekillerinin, bu kutlu yolculukta kendilerini bir an önce tereddütte bırakmayan, önemli kararlara, önemli yasalara imza attığını belirterek, ''İftiharla söylemeliyim ki sizlerle beraber hukuk devletimizin saygınlığını, yediden yetmişe en yüksek noktaya hep birlikte getirdik. Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerine, çağdaşlaşma hedeflerine bugün her zamankinden daha yakın noktada bulunuyoruz. Milletimizin karar ve tercihlerine hep uygun hareket ettiniz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha adaletli, çok daha kalkınmış, çok daha ilerlemiş Türkiye hedefine ulaşmış olacağız, kavuşmuş olacağız'' diye konuştu.

-''EMİN ADIMLARLA DEVAM EDECEĞİZ''-

Bugüne kadar milletin umut ve beklentilerini boşa çıkarmadıklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''TBMM'nin açılışının 87. yıldönümünde memnuniyetle görüyorum ki bu ülkenin milyonlarca evladı, cumhuriyetimize demokrasimize yüce meclisimize inanıyor güveniyor. Bizler bugüne kadar milletimizin umut ve beklentilerini boşa çıkarmadık, bundan sonra da çıkarmayacağız. Bu sahiplenme duygusunu, aidiyeti koruyarak geleceğe hep birlikte yürüyeceğiz. Birliğimizi ve bütünlüğümüzü zedelemeden bu millete sadakatle hizmet yarışında bir tek geri adım atmamak üzere, yürüyüşümüze emin adımlarla devam edeceğiz.''

Türkiye'nin bugünlere gelişinde, milletin her birinin alınteri, sabrı ve metaneti olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu millete layık olmak için her günü yeni bir gün, her sınavı yeni bir imkan bilerek, yüreklerimizdeki ateşi daha da güçlü hale getirmeliyiz. Bugünkü grup toplantımız, hem milletimizin bizden istediği büyük görevi yerine getirmek, hem de ülkemizi geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. AK Parti kadroları olarak kendi kaderlerimizi, milletimizin kaderine daima bağlı saydık. Ülkemizin çıkarlarını, milletimizin menfaatlerini, cumhuriyetimizin değerlerini her şeyin üzerinde tuttuk. Kişisel tatmin, kişisel çıkar peşinde hiç olmadık. 'Her Şey Türkiye İçin' çağrısını, sözümüzün özü saydık.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin, cumhurbaşkanlığı sürecinde ''çıldırdığını'' ileri sürerek, ''Bir adayımız çıktı, beğenmiyorlar. Milli iradeye, halkın seçip gönderdiği adaya, siz saygısızlık yaptınız, hakaret ettiniz'' dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, her zaman kendilerinden beklenenleri yaptıklarını ve milletin ideallerini akamete uğratacak geriye doğru bir tek adım atmadıklarını söyledi.

Türkiye'nin, kendileriyle birlikte büyüdüğünü, geliştiğini ve kalkındığını kaydeden Erdoğan, ''Biz de Türkiye ile büyüdük, geliştik ve kalkındık'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurumları arasında ahenge özen gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, ''Devletin ahengine, dirlik ve düzenine nasıl sahip çıkmışsak, milletin haklarına da aynı duyarlıkla sahip çıktık. Hem devletimiz hem milletimiz, gücüne güç kattı'' diye konuştu.

Erdoğan, devlet-millet kaynaşmasıyla az zamanda çok işler yaptıklarını belirterek, iktidarları döneminde pek çok sorunun çözüldüğünü ve ekonominin büyüdüğünü anlattı.

İktidarları döneminde siyaset kurumu ve TBMM'nin hak ettiği itibara kavuştuğunu kaydeden Erdoğan, milli iradenin yansımasıyla, demokrasinin tartışmalı olmaktan çıkarıldığını söyledi.

Türkiye'ye yaşattıkları istikrar tablosundan onur duyduklarını ifade eden Erdoğan, ''(Her şey Türkiye için) diyerek, ne yaptıysak, Anadolu toprakları ve Türkiyemiz için yaptık. Bugün de önceliğimiz Türkiye'dir, önceliğimiz milletimizin yüce iradesidir'' diye konuştu.

-''ÖNEMLİ BİR SEÇİM''-

Başbakan Erdoğan, bugün önemli bir seçimin arifesinde olduklarını ifade ederek, TBMM'nin, 11. cumhurbaşkanını seçmeye hazırlandığını söyledi. Başvuruların yarın sona erdiğini hatırlatan Erdoğan, bu konuda Anayasada yer alan ilkelere bağlı kalma konusunda hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'ye hizmet edebilmek için her günü, her saati değerlendirdiklerini, demokrasiyi akamete uğratacak her şeyden uzak durduklarını bildiren Erdoğan, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin en saygın makamını tartışma konusu yaptılar. Biz bu tartışmalara tenezzül etmedik'' dedi.

-''HİÇ DEĞİLSE, BAYRAMDA...''-

Erdoğan, konuşmasında isim vermeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı eleştirerek, şunları söyledi:

''Milli egemenlik gününde bile milli iradeyi küçümseyen, 23 Nisan Çocuk Bayramında bile milyonlarca çocuğumuza kötü örnek olmaktan sakınmayan, TBMM'nin kuruluşunun 87. yıldönümünde bir çok devletin temsilcilerinin izleyici olarak olarak bulunduğu Meclisin mehabetini (büyüklüğünü) bozmaktan çekinmeyen bir ortamda, biz milletin vakarını temsil ediyoruz.

Biliyorum, bazılarının siyasi ömrü, kısır çekişmeler kavga ve sürtüşmelerle geçiyor. Hiç değilse Milli Egemenlik Bayramında özel gündemle toplandığımız bir günde milli beraberliğe uygun hareket edebilselerdi. Hiç değilse milletimizin kardeşlik ve huzur beklentisine uygun davransalardı. O zaman bu ülkenin huzur ve istikrarına katkıları olurdu. Türkiye'de huzur ve istikrar varsa, biliniz ki onlara rağmen vardır. Onların gerilim siyasetlerine rağmen vardır. Bundan milletim, ülkem adına büyük üzüntü duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Milletimiz, gerginlikten beslenen bu siyaset tarzından rahatsız oluyor.''

-''VATANDAŞLARIN NABZINI TUTTUM''-

Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde, sivil toplum örgütleri, partililer ve milletvekillerinin hissiyatını tespit etmeye çalıştıklarını anlatarak, dün gece de bazı bakan arkadaşlarını dinlediğini bildirdi.

Geçmiş dönemlerde yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinde bu denli geniş bir kamuoyu yoklaması yapılmadığını ifade eden Erdoğan, ''Ben balıkçıya gittim, balıkçının da nabzını tuttum. İstanbul sahillerinde piknik yapan vatandaşların da nabzını aldım. Bursa'da halkımın nabzını aldım. Bir hafta önce Karadeniz'de halkımın nabzını aldım'' diye konuştu.

-''SİZ NİÇİN ADAY ÇIKARMIYORSUNUZ?''-

Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde ''muhalefetin çıldırdığını'' ileri süren Erdoğan, ''Bir adayımız çıktı, beğenmiyorlar. Milli iradeye, halkın seçip gönderdiği adaya, siz saygısızlık yaptınız, hakaret ettiniz. Peki bugüne kadar muhalefet hep adayını çıkarmıştır. Siz niçin adayınızı çıkarmıyorsunuz? Yok mu içinizde bir tane Cumhurbaşkanı olacak kişi?'' diye sordu.

Erdoğan, kendileri için mevki ve makamların önemi olmadığını belirterek, ''Niye heyecanlanıyorsunuz? Eninde sonunda gideceğimiz yer belli'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İstiyoruz ki Çankaya, halkıyla daha da fazlasıyla bütünleşsin'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimi tartışmalarına değindi. Hükümeti kurarken millete verdikleri sözleri, bugün unutacak noktada olmadıklarını, yarın da bu sözleri unutmayacaklarını belirten Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaptığı temaslarla ilgili, şunları söyledi:

''Kuşkusuz, yüce Meclisimiz çatısı altında ve büyük hizmet kadrosunun içinde cumhurbaşkanlığı makamına layık olan sayısız arkadaşımızın olduğunu, burada özellikle ifade etmeliyim. Her bir arkadaşımın düşüncelerini, hissiyatını, gelecek tasavvurunu kılı kırk yararak bir dikkatle dinledim. Sadece yazılı anket formuyla değil. Hepsinin ülkemizin itibarına, vakarına, geleceğine düşkünlüğünü öncelikle dile getirmiş olmalarını son derece saygı değer buluyorum. Aynı zamanda temsil ettikleri geniş kitleler adına, sivil toplumun ve siyasetin hemen hemen ciddi bir kısmını dinleme fırsatı buldum. Ama büyük bir kısmını da televizyonlardan izledim. Kariyer sahibi olanları da dinledim, karizma sahibi olanları da dinledim. Hepsini dinledim. Tabii biz, her söyleyenin her söylediğini de almaya mecbur değiliz. Bizim de kendimize göre bir takdir yetkimiz var. Parlamentoda temsil görevini üstlenmiş olan tüm milletvekili arkadaşlarımın takdir yetkisi var. Onlar da bu takdir yetkisini en güzel şekilde değerlendireceklerdir. Ama kalkıp da bu parlamentoyu yok farz etmek veya şartları zorlamak suretiyle 'acaba bir yerden bir şeyler çıkabilir miyiz' gayretleri içine girmek millete saygısızlıktır, vekillerine saygısızlıktır.''

Ülkede hakim kıldıkları demokratik istikrar için bütün hassasiyet gösterenlerin dile getirdikleri düşüncelere, şahsı, ülke ve millet adına teşekkür eden Erdoğan, ''Ama samimi, şartları zorlayarak değil, belli ideolojilerin kurbanı olarak değil, samimiyetle...'' dedi.

-''10'U NASIL SEÇİLDİYSE...''-

Türkiye'de bugüne kadar 10 Cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatan Erdoğan, ''10 Cumhurbaşkanı nasıl seçildiyse 11'incisi de öyle seçilecektir. Biz, ilk kez Cumhurbaşkanı seçimi yapan bir çırak parlamento değiliz. Artık kalfalığı da ustalığı da geçirmiş bir parlamentodur'' dedi.

Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Cumhuriyet ve demokrasinin aldığı mesafenin, birbirine karşı fikirleri Türkiye'ye yaraşır bir olgunlukta halka gösteren, demokratik katılıma katkı veren ve halkın hissiyatını yansıtan; samimi olan, yazılarıyla sürece destek veren medyaya teşekkür eden Erdoğan, bu süreçte sadece cumhurbaşkanlığına hangi ismin seçileceğini konuşmakla yetinilmediğini, ülkenin geleceğinin de konuşulduğunu kaydetti.

Tüm fikirleri, mülahazaları, katılımcı demokrasi, devlet ve milletin bekası için bir kazanım olarak gördüğünü vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hep büyük tartışmalara, krizlere sebep olan cumhurbaşkanlığı seçim süreci, belki de ilk kez bu kadar demokratik olgunluk ve demokratik katılımcılık anlayışıyla geçti. Bakın, piyasalara dikkat edin. Piyasalarda hiç olumsuz bir gelişme oldu mu? ölçü bu... Ama bundan önceki seçimlere şöyle bir hatırlatalım, o zamanın gazetelerini getirin, ekonomi sayfalarını açın, ne olmuş görün. Neler olmuş? Ama şu anda ülke büyümeye devam ediyor. İnanıyorum ki bugün de yarınlar daha güçlü olur. Ülkenin güven ve istikrar ortamı, el üstünde tutularak büyük bir hassasiyetle korundu. Ülkemizin gelişme ve kalkınma süreci sekteye uğratılmadan sürdürüldü. Bizim tek derdimiz var; Cumhurbaşkanlığı makamını, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek, halkımızın hukukunu barış ve huzur içinde yaşama iradesini güçlendirecek, şerefli bir hizmet makamı olarak gördük. İstiyoruz ki Çankaya, halkıyla daha da fazlasıyla bütünleşsin. ''

Bu süreci yönetirken temel önceliklerinin ülkenin huzur ve istikrarını korumak, demokrasiyi derinleştirmek, Cumhuriyetin kazanımlarını korumak olduğunu belirten Erdoğan, ''Bunlar, millet olarak zor elde ettiğimiz değerlerdir. O nedenle kıymetini çok iyi bilmemiz lazımdır. Unutmayalım ki bazı şeylerin değeri, artık kaybedildiği zaman anlaşılır. Türkiye, ne yazık ki bunları acı tecrübelerden sonra öğrenmiştir'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçilecek cumhurbaşkanının ''milleti tüm değerleriyle bir bütün olarak kucaklayacağını ve liyakatle temsil edeceğini'' söyledi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin görüşlerini ve partisinin adayını açıkladı.

Türkiye'yi germeye, yeniden istikrarsızlaştırmaya yönelik gayretlere rağmen gelinen noktayı, Cumhuriyetin kazanımları ve demokrasinin olgunluğu adına önemli bulduğunu ifade eden Erdoğan, ''İnanıyorum ki yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda, bunun değeri çok daha iyi anlaşılacaktır. Cumhuriyetimizin tüm değerleriyle nasıl milletimize malolduğunu, sahiplerin çok olduğunu, demokrasimizin artık yerleşip kökleştiğini ortaya koyması bakımından, bu süreci fevkalade önemli ve anlamlı buluyorum'' diye konuştu.

Bugün artık son aşamaya gelindiğini belirten Erdoğan, aday olarak öne çıkan ismin, gerekli bütün vasıflara haiz, kamuoyunda ve Mecliste genel kabul göreceğini söyledi. Erdoğan, ''Milletimizi tüm değerleriyle bir bütün olarak kucaklayacak ve liyakatle temsil edecek bir Cumhurbaşkanı olacaktır. Bu isim, aynı zamanda kamuoyunun da yıllardır bildiği ve birçok görevlerde ülkemize yaptığı hizmetlerle halkımızın gayet iyi tanıdığı bir isimdir. Bu itibarla adayın daha erken ortaya çıkmamasını, bütün okların şahsım üzerinde toplanmasını da bu bakımdan çok faydalı bir zemin olarak görüyorum'' dedi.

Sözleri, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganları ve alkışlarla kesilen Erdoğan, bundan önceki cumhurbaşkanlığı seçimleri dikkate alındığında, attıkları adımın veyahut da uyguladıkları stratejinin, taktiklerin ne kadar isabetli olduğunu da ortaya çıkardığını kaydetti.

-''TEVECCÜHÜNÜZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞACAĞIM''-

''Bu süreçte yaptığımız istişarelerde, aday arayışlarının öncelikle şahsım üzerinde temekküz ettiği malumunuzdur'' diyen Erdoğan, şahsına gösterilen bu teveccühten dolayı başta millet olmak üzere sivil toplum örgütleri, parti teşkilatı ve milletvekili arkadaşlarına teşekkür etti.

Erdoğan, ''Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Allah güç, kuvvet verdiği sürece bu teveccühünüze layık olmak için çalışacağım. Bundan büyük bir şeref, büyük bir paye... Bundan yüksek bir makam bilmiyorum. Bizim hizmetten başka gayemiz olmayacak. Halka hizmeti, hakka hizmet bilen bir anlayışın sahibiyiz'' diye konuştu.

-''YAPACAĞIMIZ ÇOK İŞLER VAR''-

Mevki, makam gibi gelip geçici heveslerin peşinde hiç olmadıklarını ve olmayacaklarını ifade eden Erdoğan, ''Dünya zevkleri adına bildiğimiz en büyük zevk milletimizin gönlünde yer edinmek oldu'' dedi.

Bu sözleri, ''Recep Tayyip Erdoğan, seninleyiz her zaman'' sloganları ve alkışlarıyla karşılanan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bize, bu millete hizmet etme, milletimizin sevgisine mazhar olma zevkini tattırdığı için Yüce Rabbime ne kadar hamdetsek azdır. Geride hayırla yad edilecek eserler, hoş bir sada bırakmak bizim en büyük gayemiz oldu. Bundan başka dünyevi ihtiraslar hiçbir zaman iştahımızı kabartmadı. Ne mevkilerin, makamların çekiciliğine kapıldık, ne de tahriklere, kışkırtmalara kapıldık. 'Kim sonra ne der' derdimiz yok. Bizim tek derdiğimiz var; o da milletimizin derdidir.

Kimse bizden milletimizi bırakmayı beklemesin. Yola çıkarken, Aşık Veysel gibi 'uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece demiştik.' Gideceğiz gündüz gece... Daha yolumuz var. Bu, uzun soluklu bir yolculuktur demiştik, bu yolculuğu devam ettiriyoruz. Çünkü ülkemizde yapacağımız çok şeyler var. Milletimize vaadimiz var. Atatürk'ün ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak lafla değil, koşmakla oluyor, koşmakla...

Milletimizle birlikte aydınlık yarınlara ulaşıncaya kadar gideceğiz. Gece de çalışacağız, gündüz de çalışacağız. Daha uzun bir yol var, önümüze hedefler koyduk. Milletimize sözler verdik. Daha yapacak çok işimiz var. Türkiye'yi 4.5 yılda nereden nereye getirdiğimiz ortadadır. Ama daha kişi başına 10 bin dolar geliri yakalamadık. Söz verdik, ne dedik; 2013'te kişi başına milli geliri, inşallah 10 bin dolara yaklaştıracağız. Bunu gerçekleştirdikten sonra Türkiye tutulur mu, Türk milleti tutulur mu?''

-''BAŞLADIĞIMIZ İŞİ BİTİRMEDEN BIRAKMAYIZ''-

Erdoğan, yoksulluğun bu milletin kaderi olmadığını ve bu konudaki açığın kapanmaya başladığını belirterek, ''Hamdolsun artık tırmanma başladı. Ve orta tabakaya doğru o yoksulluk sınırında olan halkım tırmanmaya başladı. Bütün bu yapılan konutlarda acaba kimler oturuyor diye merak edenler gitsin bir araştırsın, baksın. Bak işte yoksul sınıfa imkanlar açtık. Her geçen gün daha iyi olacak. Daha güçlü olacağız ve bunun için de bütün gayretimizle çalışıyoruz'' dedi.

Türkiye'yi istikrara kavuşturduklarını ancak henüz arzu ettikleri refah ve özgürlük standartlarını tam olarak yaygınlaştırmadıklarını anlatan Erdoğan, daha yapacak çok işleri olduğunu vurguladı. ''Biz başladığımız işi bitirmeden bırakmayız'' diyen Erdoğan, kendilerinden önce atılan ancak ortada bırakılan yatırımları tamamladıklarını kaydetti.

Erdoğan, ''15-20 yıl önce temel attılar, biz bitirdik. Fakat bitirince de havaya giriyorlar ha... 'Onun temelini biz atmıştık' diyorlar. Yani 3-5 yılda bitirilecek bir projeyi sen bitirme orada bırak, ondan sora gelsin AK Parti bitirsin, 'onun temelini biz atmıştık' desin. Var böyleleri. Biz hem onları bitiriyoruz, hem de yeni yeni temeller atıyoruz'' diye konuştu.

-ADAYI AÇIKLIYOR-

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı adaylığı için yaptığı son değerlendirmeler, araştırmalar neticesinde bir ismi ortaya çıkardıklarını belirterek, ''O da değerli, bugüne kadar beraber bu yolda olduğumuz, bu hareketi beraber kurduğumuz Abdullah Gül kardeşimiz...'' dedi.

Erdoğan'ın, Gül'ün ismini açıklaması grup toplantısında yoğun ve coşkulu alkışlarla karşılandı. İzleyiciler, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan'' diye tempo tutarken, Kütahya Milletvekili Abdullah Cantimur koşarak Gül'ün yanına geldi ve sarılarak kutladı. Bu sırada, Diyarbakır Milletvekili Fehmi Uyanık'ın kürsüye yürüyerek Erdoğan'ı kutlamak istemesine korumalar engel oldu.

-''MECLİSİN KARARI, MİLLETİN KARARI OLACAK''-

Konuşmasını sürdüren Erdoğan'ın, ''Şüphesiz ki nihai karar Yüce Meclisimizin olacaktır. Meclisimizin kararı da milletimizin kararı olacaktır'' sözlerine dinleyiciler, ''Kıskananlar çatlasın'' sloganlarıyla karşılık verdi.

Erdoğan, ''Bu seçim ve bu karar, inşallah ülkemiz, milletimiz, yediden yetmişe her bir vatandaşımız için hayırla sonuçlanacaktır, doğru bir karar olacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, alkışlar arasında yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Anayasamızı amir hükümleri çerçevesinde Meclisin seçeceği cumhurbaşkanı, tam bir tarafsızlık içinde, adalet terazisini hakkaniyetle tutan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu çağdaşlaşma hedeflerine inanmış, milletimizin iradesine ve cumhuriyetimizin değerlerine sadakatle bağlı, liyakat sahibi bir Cumhurbaşkanı olacaktır.''

Bu sırada, dinleyici locasında ''Beraber yürüdük biz bu yollarda'' şarkısı söylendi.

''Meclisin kararının, milletin kararı olacağını'' yineleyen Erdoğan, konuşmasını bitirirken, ''Seçilecek cumhurbaşkanımızın ülkemiz, devletimiz, milletimiz, Cumhuriyet ve demokrasimiz için hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.

Milletvekilleri, Gül'ün adaylığını ayakta alkışladı. Bazı milletvekilleri ise gözyaşlarını tutamadı.

Erdoğan, konuşmasını tamamladıktan sonra, grubun kapalı bölümünü yönetmek üzere yerine geçti. Bu sırada milletvekilleri, kendisini ve Gül'ü kutlamak için ayağa kalkınca, birlikte tebrikleri kabul ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious