'Erdoğan'ın ilham kaynağı artık AB değil'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) hattında yaşanan son gelişmelerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir yorum yazısına yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Financial Times, "Avrupa diplomasinin son yıllardaki ikonik görüntülerinden biri Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB liderleri ile tokalaşarak ilerlemesiydi. AB, Aralık 2004'te, Türkiye ile müzakerelere 40 yıl sonra başlamaya karar vermişti. Erdoğan sıkı, karizmatik ve sinirli gülümsemesiye sahip. Az yiyen ve sert mizaca sahip Erdoğan kolay gülümsemeyen biri değil. Ancak bu Erdoğan Türkçe dışında bir dil bilmemesine rağmen AB liderleri ile sohbet ederken görülüyor ve her anından hoşlanıyor." yorumuna yer verdi.

Gazete, bu görüntülerin televizyonlarda AB ile ilgili haberler sırasında kullanıldığını belirterek, "Ancak 2 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen eski bir görüntüyü andırıyor." dedi.

AB liderlerinin gelecek hafta bir araya geldiğinde Erdoğan'ın masada olmayacağını belirten gazete, "Aslında zirve ajandasında Türkiye'nin olmaması için elinden geleni yapacaklar. Bazıları için Erdoğan, hatırlamayı istemedikleri sözleri hatırlatıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gazete, Erdoğan'ın hükümetin demokratik, siyasi ve toplumsal reformlara devam edeceğini söylediğini belirterek, "Bunları söylediğinde içten davranıyor. Turgut Özal'dan bu yana en reform yanlısı kişi. Ancak artık ilham kaynağı AB değil." yorumunda bulundu.

Financial Times, pekçok Türk'ün kafasında "Erdoğan, Başbakan olmaktan artık sıkıldı mı? Ve artık Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı için yarışacak mı?" şeklinde bir soru olduğunu yazdı. "Cumhurbaşkanlığı'nı istediği biliniyor" yorumunda bulunan gazete, "Her ihtiraslı Türk politikası bu makamı ister." dedi. Ankara'daki Batılı bir diplomatın Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı yarışına girme ihtimalini "yüzde 80" olarak değerlendirdiğini belirten gazete, "Ancak çok genç. Şubat ayında 55 yaşında olacak. Geçmişi ve muhafazakar olması eksi yönleri olabilir." dedi.

Financial Times, cumhurbaşkanlığı makamına ilişkin tartışmaların 2007'in ilk aylarını dolduracağını belirterek, "Erdoğan, diğer bir sıkıcı AB zirvesinde mücadele etmektense bu konuda mücadele vermek ister." yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious