Erdoğan'ın 'İran' yavaşlığı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Türkiye, uranyum zenginleştirme programını durdurmayan İran'a yaptırım uygulanmasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararına uyduğunu gösteren kararını hâlâ çıkarmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, uranyum zenginleştirme programını durdurmayan İran'a yaptırım uygulanmasına ilişkin 23 Aralık 2006 tarihli BM Güvenlik Konseyi kararına uyduğunu gösteren Bakanlar Kurulu kararını, aradan 70 gün geçmesine rağmen hâlâ çıkarmadı.

Kamu kurumlarına resmi talimat sayılan Bakanlar Kurulu kararı çıkmamasına rağmen, Türkiye BM'ye gönderdiği raporda "Güvenlik Konseyi kararına uyduğunu" açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'la benzer durumdaki Kuzey Kore'ye yaptırım uygulanmasına ilişkin 14 Ekim 2006 tarihli BMGK kararına uyulması için kamu kurumlarına 45 gün sonra genelgeyle talimat vermişti. Ancak hükümet, Türkiye'nin doğu komşusundaki nükleer tehlikeye ilişkin BMGK kararı için aradan 70 gün geçmesine rağmen henüz yasal bir adım atmadı.

Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor
BMGK'nın kararına uyulması konusunda kamu kurumlarına Bakanlar Kurulu kararı ile talimat verilmesi yönünde hazırlıkların sürdüğünü belirten Dışişleri Bakanlığı kaynakları, "Siyasi direktif hazırlanıyor. Ama bu arada BM kararlarına uyum zorunlu olduğu için kamu kurumlarıyla yapılan iki bilgilendirme toplantısında karar hakkında bilgi verildi ve uyulması istendi" değerlendirmesini yaptılar. Dışişleri yetkilileri, hükümetin talimatının gecikmesinin BM kararına uyulmadığı anlamını taşımadığını vurguladılar.

BM'ye "uyuyoruz" raporu
BMGK'nın İran'a yaptırım kararına uyacağını Bakanlar Kurulu kararıyla henüz resmen ortaya koymayan hükümet, aynı BM kararında zorunlu olan "yaptıklarını iki ay içinde rapor et" yükümlülüğünü ise yerine getirerek BM'ye "yaptırım kararının gereklerini yerine getiriyoruz" raporu gönderdi.

BM ikinci kararı hazırlıyor
BM'nin ilk karara uyması için İran'a verdiği 60 günlük süre 21 Şubat'ta dolduğunda Tahran yönetiminin nükleer programını durdurma yönünde bir adım atmadığı ortaya çıkınca, Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya, ilkinden daha ağır ikinci ekonomik yaptırım kararı için girişimleri başlattı.
Türkiye ise İran'a tanınan sürenin bittiği gün Ankara'da ağırladığı İran Dışişleri Bakanı Mottaki ile ortak ticareti artıracak anlaşmalar imzaladı. Mottaki, ticaret hacmini 6.5 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarmak istediklerini belirtti.

Ne isteniyor?
23 Aralık 2006'da kabul edilen 1737 sayılı BMGK kararına göre, üye ülkelerden şu adımları atmaları isteniyor:
* Nükleer çalışmalarda kullanılabilecek BM tarafından belirlenen listelerdeki malzemelerin İran'a giriş-çıkışı yasaklanacak.
* İran'ın nükleer çalışmalarında rol oynayan 22 kişi ve kurumun varsa Türkiye'deki mal varlıkları araştırılacak ve dondurulacak.
* İran'ın nükleer çalışmalarını yöneten, aralarında İran Hava Kuvvetleri ve Pasdaran birlikleri komutanlarının da yer aldığı kişilerin Türkiye'ye giriş çıkışı yakından takip edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious