Erdoğan'ın İsrail'le ilişki kesme cevabı

Erdoğan'ın İsrail'le ilişki kesme cevabı.13932
  • Giriş : 17.01.2009 / 17:00:00
  • Güncelleme : 17.01.2009 / 16:57:12

Gazze istilasından dolayı Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinin kesilmesi talebine Erdoğan İzmir'de cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Biz tarih veririz ve o veridğimiz tarihte açılışı yaparız" dedim. Geçen yıl bu salonda verdiğimiz sözü tuttuk.

İZMİR ÜVEY EVLAT DEĞİL

Bakın ben İstanbul'da belediye başkanlığı yaptım. Göreve geldiğimde İstanbul'un büyük su sıkınıtsı vardı. Ne yaptık kendi suyumuzu kendimiz bulduk. Şimid İsmirİ'n su sıkıntısı var. Diyorlar ki, "Ankara yönetimi İzmir'e üvey evlat muamelesi yapıyor" Hayır biz üvey evlat muamelesi yapmayız. Yapmıyoruz. İzmir'e ön yargı ile yaklaşmıyoruz.

İzmir'de yapılan Universiad projesi sıkıntıya girmişti. Bekediyenin öncülüğünde yapılan bu girişme saship çıktık. Destek olduk...

Enerji ihtiyacını karşılama için çeşitli yatırımlar yapıyoruz. İstiyoruzki Türkiye enerji noktasında sıkıntıları aşsın.
Yakın zamanda nükleer enerji konusunda yatrımlar başlamış oalcak. İlk defa bizim dönemimizde bu adımlar atılıyor...

Şu anda KÖYDES, BELDES ile ilgili adımlar var. Sayın Valimiz artık KÖYDES ve BELDES kapsamında köylermizin yol ve su sıkıntısı kalmadını açıkladı. Bu bir ilkti. Yine bizim dönemimizde oldu.

DOĞALGAZA İNDİRİM GELECEK

Doğalgaz ile ilgili bir takım şeyler söyleniyor. Göreve geldiğimiz günlerde dışa bağlı olduğumuz ürünler dışında asla zam yapmayacağız dedik. Dışa bağımlı ürünlerde ne kadar zam yapılırsa yansıtmak zorundayız Ama doğalgaz bizden çıkmıyor. Uluslararası arenada petrol fiyatlarının yükselmesine rağmen 5 yıl hiç zam yapmadık. Petrolün varili 150 dolara kadar çıktı.Ama 150 dolara çıkınca artık dayanılır hal almaktan çıktı. Bütçede cari açığı da arttırmaya başladı.

Doğalgazın asgari ücrete yansıması yüzde 20'dir. Asgari ücretin tamamına yansıdığını yazan gazeteler yalan yanlış yazıyor. İnşallah şu anda fiyatlar düşmüş halde. Şimdi arkadaşlarımız araştırma yapıyor. İnceliyor. İnşallah gereken indirim yapılacak. Biz halkımızın cebindeki parada gözü olmayan bir iktidarız.

İSRAİL'LE İLİŞKİLERİN KESİLMESİ

Ortadoğu ve İsrail konusunda Türkiye olarak kararlı bir duruş sergiledik. Hiçbir zaman 'güçlü haklıdır' demedik. Bunu İsrail ve İsrail yandaşlarına da anlattık. Bizim İsrail'le ilişkilerimiz farklı. şimdi bir takım sesler yükseliyor. Bunu Meclis'de de söylüyorlar.Diyorlar ki "İsrail'le ilişkileri kesin." Yahu bizden önce iktidarda sen vardın neden kesmedin. Afedersiniz; Bekara karı boşamak kolaydır. Hesabı iyi yapacağız. Şu anda özel temsilcim Mısır, Şam ve Tel Aviv'de bir haftadır çalışıyor. Neden? Ateşkesi derhal sağlayalım diye. BM Genel Sekreteri dün bizdeydi. Bunları konuştuk. Yarın bir gün ateşkes sağlanacaktır. Biz istiyoruz ki kan akmasın. Bakınız bubda önce Filistin için vardık bundan sonra da olacağız. Gıdasından hastanesine, yapısından jenarötürüne kadar yine biz olacağız.

Ayrıntılar gelecek...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*