Erdoğan’ın kumarı

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Economist: Erdoğan’ın cumhurluğuna itiraz yanlış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere’de yayımlanan haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, ’’Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kumarı’’ başlıklı makalesinde, "laik kesimin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına itirazının yanlış olduğunu" yazdı.

"Fransa dahil hiçbir ülkenin laik değerleri koruma konusunda Türkiye kadar hassas olmadığı" ifade edilen makalede, "geçen hafta sonu yapılan dev mitingin gerisinde de Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi fikrine itirazların bulunduğu" bildirildi.

"Mecliste AK Parti’nin çoğunlukta olduğu" hatırlatılan makalede, "Erdoğan’ın bu makamı istemesi halinde Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin garanti olduğu" kaydedildi.

’MİLLİ HASILA İKİ KAT ARTTI’

"En katı laikin bile Erdoğan hükümetinin olağanüstü başarılara imza attığını kabul ettiği" ifade edilen Economist’in makalesinde, "ekonominin 2001’de dibe vurduktan sonra güçlü biçimde büyüdüğü, kişi başına düşen milli hasılanın geçen beş yılda iki kat arttığı, Anayasa’nın, polisin, ordunun ve yargı sisteminin reformdan geçirildiği ve sonuçta da AB ile tam üyelik müzakerelerinin başladığı" kaydedildi.

"Partisinin dinsel köklerine rağmen Erdoğan’ın Türkiye’nin laik yapısına da müdahale etmediği" yazılan makalede, "başbakanın eşinin başörtülü olmasına rağmen başörtüsünün kamusal alanlarda yasak olmaya devam ettiği" bildirildi.

"Bu seçim için Erdoğan’dan daha iyi adaylar da çıkabileceği" belirtilen makalede, ’’Mesele bu da değil. Mesele, Cumhurbaşkanlığı makamına oturtulacak Erdoğan’ın, laik Cumhuriyet’e 1923’te kurulduğundan bu yana en büyük tehdidi oluşturduğu iddiaları temel alınarak safdışı bırakılması gerekip gerekmediğidir’’ ifadesi kullanıldı.

’PARTİSİ İÇİN ADAY OLMAYABİLİR’

"Başbakan Erdoğan’ın Anayasa’nın laiklik dahil temel ilkelerini çiğnemek gibi bir niyeti bulunmadığını vurguladığına" da işaret edilen makalede, "Erdoğan’ın genel seçimde partisinin şansını artırmak için aday olmayabileceği" de hatırlatıldı.

"Bunun Cumhurbaşkanlığını tercih etmemek için iyi bir sebep olacağını" yazan Economist, ’’Ancak ordunun ve laik elitin katı karşıtlığı, adaylıktan vazgeçmek için kötü bir gerekçe olacaktır. Güçlü ve kendisine güvenen bir Türkiye kesinlikle eşi başörtülü olan bir cumhurbaşkanını taşıyabilecektir’’ ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN KÖRDÜĞÜMÜ

Economist dergisinde yer alan konuyla ilgili ’’Türkiye’nin Kördüğümü’’ başlıklı bir başka makalede ise "cumhurbaşkanlığı tartışmalarının giderek çirkin bir hal almaya başladığı" öne sürüldü.

Makalede, "Malatya’da İncil basan Zirve yayınevinde üç kişinin öldürülmesine" dikkat çekilerek, "bunun Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını önlemeye yönelik derin devletin bir provokasyonu mu, yoksa aşırı İslamcıların işi mi olduğu" sorusuna yer verildi. Makalede, "Türkiye’de Hristiyan azınlığın artık kendini güvende hissetmediği" görüşü de dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious