Erdoğan'ın PKK konusundaki hassasiyeti

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı İbrahim Caferi arasında gerçekleşen görüşmede gündeme gelen konularla ilgili olarak, genel anlamda bir anlayış birliği olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan'ın görüşmede Türkiye'nin Irak'taki gelişmeler konusunda görüşlerini anlattığı, terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki varlığı ile ilgili olarak Türkiye'nin hassasiyetlerini ve beklentilerini bir kez daha gündeme getirdiği öğrenildi. Erdoğan'ın görüşmede, Kerkük ile ilgili hassasiyetleri de bir kez daha vurguladığı ve Kerkük'ün demografik yapısının korunması ve bunun anayasal garanti altına alınmış bir yapıya kavuşturulmasını da talep ettiği kaydedildi.

Eroğan ile Caferi görüşmesinde, gündeme gelen konular hakkında bir anlayış birliği olduğu belirtildi. Görüşmede Başbakan Erdoğan'ın Irak'ta geniş tabanlı ve demokratik temsil kabiliyetine dayanan bir hükümetin kurulmasının çok önemli olduğunu vurguladığı öğrenildi. Her iki başbakanın Irak'ta yaşanan son olaylarla ilgili olarak mezhepsel bir çatışmanın çıkarılmak istendiği yönünde endişelerinin ortak olduğu kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın Irak'taki sorunların çözümünde daha önce belirttiği 5 hassasiyetin uygulanmasının şart olduğunu efade ettiği bildirildi. Erdoğan'ın etnik ve mezhepsel çatışmanın olmaması için uluslararası aktörlerin üzerine düşeni yapmasının gerekli olduğuna dikkat çektti.

Görüşmede, Türkiye'nin öncülüğünde ilk toplantısını yaptığı Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'nin yeniden toplanmasının da görüşmede gündeme geldiği kaydedildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious