Erdoğan'ın sakıncalı piyadeleri

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Erdoğan, eski MSP'nin gençlik kolları yöneticilerini "bazı çevrelere bahane olur" diye AKP'ye almamakta kararlı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP, kuruluş yıl dönümünü kutlarken, 5 yıl önce partinin kurulma aşamasında yaşanan bir olay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partiye isim seçerken, kafasında eski dava arkadaşlarına ilişkin bir "sakıncalı" kriteri olduğunu ortaya koydu.

AKP'de, kuruluş yıl dönümü nedeniyle ağırlıkla partinin 5 yıllık faaliyet ve hükümetteki icraatlarına vurgu yapılırken, kuruluş aşamasında yaşanan bir olay ve daha sonrasında tekrarlanan benzer uygulama, Başbakan Erdoğan'ın bilinmeyen bir yönünü açığa çıkardı. Erdoğan'ın, AKP'nin kuruluş aşamasında, imza attığı veto olayı şöyle yaşandı:

FOTOĞRAF ÇIKARTIRLAR

Tayyip Erdoğan, ağırlıkla kapatılan FP'deki yenilikçilerle İstanbul'daki kurmay heyeti üzerinde AKP'nin kuruluş çalışmaları için çeşitli kesimlerle görüşmelere başladı. Bu sırada Erdoğan'ı RP ve FP'de de bulunmalarına karşın çok ön planda görünmemiş isimlerden oluşan bir grup ziyaret etti. Bu grup, 12 Eylül'ün nedenleri arasında da gösterilen meşhur Konya mitingini organize eden eski MSP'nin gençlik kolları mensuplarıydılar. Ziyaretçi grup 12 Eylül'de Konya mitingi başta olmak üzere MSP davasından Erbakan'la birlikte yargılanmışlardı. Ziyaretçiler, Erdoğan'ı ve yeni kuracağı partiyi tebrik edip başarılar diledikten sonra konuşmayı kendilerinin de bu partide yer alıp alamayacakları konusuna getirdiler. Erdoğan, ziyaretçilere çok açık konuştu. Erdoğan, “Şu anda benimle ilgili bile sorun çıkarılıyor.

Cezam bitmiş, yasağım kalkmış, siyaset yapmamın önünde engel bulunmamasına karşın neredeyse genel başkanlığım, milletvekili adaylığım engellenmeye çalışılıyor. Bunun mücadelesini veriyoruz. Hele sizi de alıp çıkarsak büyük sıkıntı yaşarız. Zaten bize karşı sürekli bazı çevreler bahane peşinde” diyerek yıllar geçse de isimleri Konya mitingiyle anılan eski arkadaşlarının o aşamada parti içinde yer alamayacaklarını net bir dille ifade etti.

Erdoğan'ın görüşmede bu sözlerinin ardından, partide yer almaları halinde bazı çevrelerin Konya mitingi fotoğraflarının gündeme getirileceğine ilişkin kaygısını da ifade ettiği belirtiliyor.

Kanal 7 Avrupa Koordinatörü Malik Akbaş'ın Mart 1998'deki cenaze töreninde dönemin İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan ve eski RP milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan yan yana.
RP'NİN SAKINCALILARINA DA VETO

Başbakan Erdoğan, aynı tutumu benzer gerekçelerle, bu kez Başbakanlığı döneminde RP'nin kapatılmasıyla milletvekilliği düşürülüp siyasetten yasaklanan isimlere de sergiledi. RP'nin kapatılmasına neden oldukları için Erbakan'la birlikte 5 yıl siyasetten yasaklanan RP'lilerden Hasan Hüseyin Ceylan, yasağının bitiminin ardından AKP'ye üye olmak için girişimlerde bulundu. Ceylan'a karşı, önce parti yöneticilerince "prosedür engeli" anlamına gelecek bir tavır geliştirilerek, "üyelik başvurusunu ikamet ettiği ilçeye yapması" karşılığı verildi. Daha sonra Ceylan, prosedürü yerine getirerek üyelik başvurusunda bulunma aşamasındayken de, "başvuru yapmaması, bu aşamada üye kabul edilmeyeceği" mesajını aldı.

Ceylan'la birlikte yasak süresi sona eren RP eski milletvekilleri İbrahim Halil Çelik de, bunu Erdoğan'ın vize vermemesi şeklinde algılayarak, AKP'nin uzağında kaldı. Daha sonra Almanya'dan Türkiye'ye dönen Şevki Yılmaz da aynı mesajı alarak AKP'ye katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious