Erdoğan'ın Silahı 'yağmurlama' kredisi

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Recep Tayyip Erdoğan, seçime doğru çiftçiye verilecek hibeli krediyle ilgili kararı dün İstanbul'da açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Et ve Süt Sektörlerinde Küresel Vizyon" toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan, "Tarım Bakanlığı, Hazine ve Ziraat Bankası'yla yeni bir adım atıyoruz. Tarım Bakanlığı'nın ürüne vermiş olduğu prim ve doğrudan gelir desteği, muhataplarına ödenmeden çiftçinin tarlasına yağmurlama ve damlama olmak üzere sulama sistemi kuracağız. Ziraat Bankası, l Mayıs'tan itibaren çalışmayı başlatıyor" diye konuştu.

Başbakan'ın açıkladığı uygulamayı, VATAN Gazetesi 20 Mart tarihinde "Çiftçiye seçim kredisi geliyor" başlığıyla duyurmuştu. Hükümetleri döneminde tarımda yapısal değişim ve dönüşüm çalışmalarına ilişkin bir adımı da Tarım Bakanlığı, Hazine ve Ziraat Bankası'nın attığını anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Uygulama Mayıs'ta başlıyor
"Gerek Tarım Bakanlığının ürüne vermiş olduğu prim, gerekse doğrudan gelir desteği muhataplarına ödenmeden Ziraat Bankası, 1 Mayıs'tan itibaren bu işe başlayacak. Ziraat Bankası bunlarla ilgili çalışmayı başlattı. Bu çalışma ile çiftçinin tarlasına yağmurlama ve damlama sistemleri kuracağız. Artık açık kanalet sistemiyle istediğin kadar su kullanma dönemi bitiyor. Bu sistemle su israfını önlemiş olacağız. GAP'ta da tuzlanma ciddi manada başını alıp gitti. Bu nedenle verimlilik de ciddi ölçüde düştü. Vatandaş 'Nasılsa su bol, dekar başına şu kadar para' diyerek suyu rahatlıkla istediği gibi toprağa boca ediyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious