Erdoğan'ın tarihi başarısı

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan ile İspayol meslektaşı Zapatero'nun eş başkanlıklarını yürüttükleri Medeniyetler İttifakı Projesi, BM bünyesinde faaliyet gösteren daimi bir birim haline geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fikir babası olduğu; farklı kültürler arasındaki ortak evrensel değerleri ortaya çıkarmak suretiyle birlik duygusu, işbirliği ve uyum ortamı oluşturulmasını amaçlayan "Medeniyetler İttifakı Projesi"nin "Sonuç raporu" bugün İstanbul'da yapılacak "Akil Adamlar Toplantısı'nda" BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sunulacak. "Sonuç Raporu"nun hazırlanması ile Medeniyetler İttifakı'nın çalışması şimdilik sona ermiş olacak. Ancak, BM bünyesinde özel bir birim olarak çalışmalarını sürdürmesi amaçlanıyor.

BAŞBAKAN ABD YOLCUSU BM şemsiyesi altında kurumsallaştırılacak medeniyetler ittifakı biriminin başına da 31 Aralık 2006 tarihinde görevi sona erecek olan BM Genel Sekreteri Annan'ın getirilmesi hedefleniyor. Annan, BM görevinin ardından bu kez Batı ile İslam arasındaki uçurumun giderilmesi için ter dökecek. Medeniyetler İttifakı'nın sonuç raporunun açıklanacağı, BM Genel Kurulu'nun Aralık ayındaki toplantısına Başbakan Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Başbakan Erdoğan'ın bu nedenle aralık ayının ortalarında ABD'ye gidecek. Batı ve İslam toplumları arasında köprüler kurulması ve saygı, anlayış kültürünün teşvik edilmesi için başlatılan Medeniyetler İttifakı Projesi'nin manifestosu da ortaya çıktı. Türkiye'nin büyük katkı yaptığı projenin sonuç bildirisinde, çeşitliliğin toplumun normal bir özelliği olduğunu gösterecek filmler ve televizyon programları hazırlanacak. İşsizlik, dışlanma ve aşırılığın ana sorunlar olduğu ülkelerde uygulanmak üzere geniş tabanlı bir gençlere iş kazandırma projeleri hayata geçirilecek.

KATILIM YÜKSEK OLACAK Diğer kültürler ve dinler hakkında anlayış geliştirilmesine ilişkin eğitim seferberliği başlatılacak. İstanbul'da bugün yapılacak Medeniyetler İttifak'ının doruk toplantısına, İran eski Cumhurbaşkanı Hatemi, Güney Afrika 9. Başpiskoposu Desmond Tutu, Fransa Eski Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, ABD Vicdan Çağrısı Derneği Başkanı ve Park East Sinagogu Kıdemli Hahamı Rabbi Arthur Schneier, Katar Emiri'nin eşi ve Katar Eğitim, Bilim ve Toplumsal Gelişme Derneği Başkanı Altesleri Sheikha Mozah, İskenderiye Kütüphanesi Başkanı İsmail Serageldin, Ibero- Amerika Genel Sekreteri Enrique Iglesias ve dahbirçok davetli katılacak.

Başbakan Erdoğan ile İspayol meslektaşı Zapatero'nun eş başkanlıklarını yürüttükleri Medeniyetler İttifakı Projesi, BM bünyesinde faaliyet gösteren daimi bir birim haline geliyor. Birimin başına ise Annan'ın getirilmesi gündemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte eş başkanlığını yaptığı 'Medeniyetler İttifakı Girişimi'nin ''Dördüncü Yüksek Düzeyli Grup Toplantısı'' için İstanbul'a gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigez Zapatero, dün Dolmabahçe Sarayı'nı gezdi ve özel bir tekneyle Boğaz turuna çıktı. Kaldığı otelden eşi Sonsoles Espinosa ile birlikte çıkan konuk Başbakan Zapatero, önce Dolmabahçe Sarayı'na gitti ve rehberler eşliğinde sarayı gezerek bilgi aldı. Daha sonra buradan ayrılan Zapatero, Kabataş rıhtımından hareket eden ''İstanbul 2'' adlı özel bir tekneyle Boğaz turuna çıktı. Zapatero'ya İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve iş adamı Zeynel Abidin Erdem eşlik etti. İspanya Başbakanı Zapatero, akşam saatlerinde ise Başbakan Erdoğan'la Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde bir görüşme yaptı. Erdoğan ile Zapatero görüşmesine, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İspanya heyetinden yetkililer katıldı. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

ÖNCE BOĞAZ TURU YAPTI SONRA ZİRVE
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte eş başkanlığını yaptığı 'Medeniyetler İttifakı Girişimi'nin ''Dördüncü Yüksek Düzeyli Grup Toplantısı'' için İstanbul'a gelen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigez Zapatero, dün Dolmabahçe Sarayı'nı gezdi ve özel bir tekneyle Boğaz turuna çıktı. Kaldığı otelden eşi Sonsoles Espinosa ile birlikte çıkan konuk Başbakan Zapatero, önce Dolmabahçe Sarayı'na gitti ve rehberler eşliğinde sarayı gezerek bilgi aldı. Daha sonra buradan ayrılan Zapatero, Kabataş rıhtımından hareket eden ''İstanbul 2'' adlı özel bir tekneyle Boğaz turuna çıktı. Zapatero'ya İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve iş adamı Zeynel Abidin Erdem eşlik etti. İspanya Başbakanı Zapatero, akşam saatlerinde ise Başbakan Erdoğan'la Beşiktaş'taki Başbakanlık Ofisi'nde bir görüşme yaptı. Erdoğan ile Zapatero görüşmesine, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İspanya heyetinden yetkililer katıldı. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious