Erdoğan'ın tatil yaptığı Hatay'da turizm patlaması

Erdoğan'ın tatil yaptığı Hatay'da turizm patlaması.7308
  • Giriş : 14.04.2009 / 22:59:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 gün boyunca tatilini geçirdiği Hatay'da turizm patlaması yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun süre 'deniz-güneş-kumsal' üçgenine sıkışan Hatay turizmi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tatilini Antakya'da geçirmesi ile meyvelerini vermeye başladı. UNESCO'nun 'Dünya Mirası Kenti Listesine' girmeyi başaran Hatay, 2009 yılında 1 milyondan fazla turisti ağırlamayı hedefliyor.

Sahil şehirleri kadar zengin tarihî dokusu ile dikkat çeken Hatay'da otellerde boş yer bulunmuyor. Yoğun turist akını dolayısıyla şehirdeki otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken, durumdan memnun olan otel sahipleri yeni yatırım planları yapıyor. Yaşanan turizm patlaması ise esnafın da yüzünü gülüyor. Başbakan'ın tatilini Hatay'da geçirmesinin ardından kenti yurt dışından en çok İngilizlerin, Almanların yanı sıra Suriye ve Lübnanlıların ziyaret ettiği bildirildi. Yurt içinde ise İstanbul, Ankara, Mersin, Gaziantep Adana'dan yerli turistler akın ediyor.

TEPECİKSPOR KONAKLAMAK İÇİN OTELLERDE YER BULAMADI
Otellerde yüzde 100 doluluk oranı gerçekleşince Perşembe günü Hatayspor ile Atatürk Stadında karşılaşacak olan Tepecik Belediyespor'un otellerde yer bulamadığı bildirildi. Hatayspor, misafir takımın konaklaması için otellerde yer ayırtmaya çalıştığı, ancak hiçbir otelde yer bulamadı. Kara kara düşünen Hatayspor yönetimi misafir edecekleri İzmir Tepecik Belediyespor'a otellerde yer bulamamaları konusunda ne yapacaklarını bilemediklerini söylediler.

ESNAFIN DA OTELCİLERİN DE YÜZÜ GÜLÜRÜYOR
Ottoman Palaca Halkla İlişkiler Müdürü Didem Çetiner, otelerinin 650 yatak kapasiteli olduğunu, ancak hafta sonuna itibariyle doluluk oranının yüzde 100 olacağını söyledi. Çetiner, şu an 252 odasının 250'sinin de dolu olduğunu belirtti. Çetiner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'da ve kendi otellerinde tatilini geçirmesinin ardından İstanbul ve Ankara'dan da konuk ağırlamaya başladıklarını dile getirdi. Yaşanan turizm patlamasından memnun olduklarını dile getiren Çetiner, bu durumun değişik sektörlerdeki esnafın da yüzünü güldüreceğini belirtti.

Bu arada, inanç ve kültür turizmi için büyük bir potansiyel oluşturan Hatay, birçok dini ve kültürü içinde barındırmasıyla turist akının yaşanmasını sağlıyor. Hacı olmak isteyen Hıristiyan turistlerin uğrak yerleri arasında Hatay'ın önemi giderek artıyor. Antakya'da restore edilen birçok tarihi yapı turizme kazandırılmaya çalışılırken Kurtuluş Caddesi projesi ise Antakya'da ayrı bir heyecan oluşturuyor.

Belen, Dörtyol ve Hatay'ın birçok ilçesindeki kervansaraylar ile külliyelerin restore edilip turizme kazandırılması turizm pastasını daha da tetikleyeceği bildiriliyor. Tarihi ve kültür yapısı ile UNESCO'nun 'Dünya Mirası Kenti Listesine' girmeyi başaran Hatay, 2009 yılında ise 1 milyondan fazla turisti ağırlamayı hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*