Erdoğan'ın taviz yok dediği iki nokta!

Erdoğan'ın taviz yok dediği iki nokta!.11269
  • Giriş : 16.09.2008 / 13:20:00
  • Güncelleme : 16.09.2008 / 13:04:48

Başbakan Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılış töreninde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

Birbirimizin önüne duvar çekmenin set çekmenin ne gereği var. Aynı şeyi eğitim olarak da söylüyorum. Eğitim noktasında hiç bir mazereti kabul etmiyoruz. Sağlık noktasında hiç bir mazereti kabul etmiyoruz. Bu konularda çok karalıyız.

Kitap gerkiyorsa kitap, derslik gerekiyorsa derslik, hastane gerkiyorsa hastane.. Bütün vatandaşlarımız bu hizmetleri alacak. Özgüven gelsin çocuklarımıza.. En kalitelisinden kitaplar verdik. Bizim zamanımızda bizden büyük abilerimizden teksir kağıtlarını paramızla alamazdık. Babam izin vermedi okuyamadım, özürlüydüm okuyamadım mazeretlerini kabul etmiyoruz. Bu ailelere parasal yardım da yapıyoruz.

Üniversitesi olmayan ilimizi bırakmadık. Eleştiriliyor ama eleştirilecek. Hocayı nereden bulacağız diyor. 5 yıl içerisinde 5000 öğrenciyi master ve doktora için yurt dışına gönderiyoruz. Bunlarla ülkemiz zenginleşecek. Bizden öncekilerde burslu öğrenci gönderdi. Bunun ortalama sayısı sadece 38'dir. Biz bu yıl ortalamayı sağlamak için 1400 öğrenci gönderiyoruz.

Ar-Ge konusunda çok büyük kaynaklar aktardık. Çay denilince Rize'deki üniversite, fındık denilince Ordu'daki üniversite, mermer deyince Afyon'daki üniversite niye akla gelmmeli. Bunu dekan ve öğrencilerimizden bekliyoruz.

Türkiye Asya ve Avrupa arasında sadece köprü değil merkez ülke kilit ülkedir. Türkiye ayrıca çok ciddi bir potansiyeldir. Bunun için üniversite şehirleri kurmanın çalışmalarını yapıyoruz. YÖK Başkanından bunu istedik. Onlar gerekli fiziki çalışmayı yapıyorlar. Bu konuda örnek ülke Amerika'dır. Amerika nasıl gerçekleştirdiyse biz de öyle yapacağız. En iyi örnek kimse bunu ondan öğreneceğiz.

Üniversitelerimizde her tütlü düşünce özgürce konuşulmalıdır. Ancak bunu hakarete vardırmayacağız. Üniversiteyi toplumun lokomatifi olarak görüyoruz.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*