Erdoğan'ın üzerine araç süren kişinin yargılanmasına başlandı

Erdoğan'ın üzerine araç süren kişinin yargılanmasına başlandı.8496
  • Giriş : 14.11.2007 / 15:43:00

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Tekin Saraç katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Köprüsü üzerinde otomobilini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın makam aracına doğru sürdüğü ve sözlü olarak hakarette bulunduğu öne sürülen Tekin Saraç'ın 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Tekin Saraç katıldı.

Duruşmada sorgusu yapılan Saraç, 35 yıllık avukat olduğunu belirterek, olay günü Anadolu Yakası'ndaki evinden yanında eşi, kızı, torunu ve bir aile dostu olduğu halde Atatürk Havalimanı'na gitmek üzere otomobille yola çıktığını söyledi.

Boğaziçi Köprüsü'ne geldiğinde ağır akan bir trafikle karşılaştığını belirten Saraç, şöyle konuştu: ''Bu trafikte ilerlerken, arkadan yoğun bir siren sesiyle birlikte sol tarafta yol açılması için anonslar yapılmaya başlandı. Ben de çevremdeki diğer araçları da kollayarak yanaşabildiğim kadar yanaştım. Bu sırada yanımdan bir trafik eskortu, ardından makam aracı olduğunu düşündüğüm bir araç geçti. Onların arkasından gelen korumaların içinde bulunduğu araç ise dehşetengiz anonslarla benim yanaşmamı istedi. Ben de 'Diğerleri geçti, geç kardeşim' dedim. 'Geç' anlamında el kol işareti yaptım.''

Bunun ardından Çağlayan Kavşağı'nda trafik polislerince durdurulduğunu anlatan Saraç, ''Neden durdurulduğumu sorduğumda polisler, 'Biz de bilmiyoruz. Telsiz emri aldık' dediler. Bazı telefon görüşmelerinden sonra da Başbakan'a hakaret ettiğim ve trafiği tehlikeye düşürdüğüm söylendi'' diye konuştu.

Saraç, kendisinden 3 koruma polisinin şikayetçi olduğunu ifade ederek, yanından 50-60 kilometre hızla geçen polislerin söylediklerini duymalarının olanaksız olduğunu, ayrıca kendisinin trafiği tehlikeye düşürmesinin de mümkün olmadığını savundu.

Bu nedenle polislerin ifadelerini kabul etmediğini kaydeden Saraç, ''İddianamede yazılan hakaret içerikli o sözler, benim el kol hareketimin yorumudur'' dedi.

Saraç'ın avukatı Fikret İlkiz de 3 koruma polisinin ifadelerinin de birbirinin tıpa tıp aynısı olduğunu savunarak, bu nedenle ifadeleri kabul etmediğini bildirdi.

İlkiz, olay günü ve saatindeki MOBESE kayıtları ile Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün kamera kayıtlarının istenmesini talep etti.

Şikayetçi olan 3 polis memurunun, ifadelerinin alınması amacıyla duruşmaya çağrılmasına karar veren hakim, olay günü Tekin Saraç'ın aracında bulunan eşi Tülin Saraç, kızı Aslıhan Saraç ve aile dostu Gülümser Telseren'in tanık sıfatıyla dinlenmesine hükmetti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden olay günü ve saatindeki MOBESE kayıtları, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğünden de kamera kayıtlarının istenmesine hükmeden hakim, duruşmayı erteledi.

-İDDİANAMEDEN-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Başbakan Erdoğan, ''mağdur'' sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, Tekin Saraç (66) adlı kişinin 34 KT 375 plakalı otomobiliyle 11 Haziran 2007 tarihinde Boğaziçi Köprüsü üzerinde olduğu sırada Başbakan Erdoğan'ın aracının bulunduğu konvoyun geçişinin sağlanması amacıyla yoldaki sürücülerin polislerce uyarıldığı belirtiliyor.

Bu sırada konvoy ile aynı yöne giden Saraç'ın, otomobilini Başbakan Erdoğan'ın içinde bulunduğu makam aracına doğru sürüp sıkıştırmak istediği öne sürülen iddianamede, bu şekilde trafik güvenliğini tehlikeye düşüren Tekin Saraç'ın polis memurlarının duyacağı şekilde Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülüyor.

İddianamede, Saraç'ın, ''trafik güvenliğini tehlikeye sokmak'' ve ''görevli memura hakaret'' suçlarından 1 ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious